Türk koleji mezununun Ferrari tasarımında elde ettiği başarı

Dünyanın 50 farklı tasarım okulundan öğrenciler, geleceğin Ferrari‘sini tasarladı. Güney Koreli öğrencilerin birinci olduğu yarışmada, Gence Türk Koleji mezunu Samir Sadıkhov ikinci oldu. Ferrari’nin Modena şehrindeki yarışmada tasarımcılar, öncelikle iki boyutlu çizimler hazırladı.
Alias programı ile üç boyutlu hale getirilen projede Seul Hongik Üniversitesi ekibi birinci oldu. Torino’daki Avrupa Tasarım Üniversitesi’nden mezun olan Azeri Samir Sadıkhov ise ‘Xezri’ (rüzgar) konseptiyle ikinciliği elde etti.
Ödülünü Ferrari Tasarım Direktörü Flavio Manzoni’nin elinden alan Samir Sadıkhov, “Dünya genelinde yarışmaya katılan 900 projeden ilk 20’ye kalmak benim için gurur verici.
Finalde ikincilik ödülünü kazanmak ayrı bir gurur kaynağı. Hayallerimi gerçekleştirmek önemli bir başarı.” ifadelerini kullandı. Ferrari’den iş teklifi alan Samir Sadıkhov, ağustos ayından itibaren Ferrari’de tasarımcı olarak çalışacağını söyledi.
Azerbaycan’daki Gence Türk Lisesi’nden 2007’de mezun olan Samir Sadıkhov, Torino’daki Avrupa Tasarım Enstitüsü’ne 2009’da kayıt yaptırdı. Üç yılık enstitüyü başarılı tasarımları sayesinde iki yılda bitiren Sadıkhov Ferrari’nin en genç tasarımcısı olacak.
Dünya Ferrari Tasarım Yarışması’na katılan Ferrari CEO’su Luca di Montezemolo’nun yanı sıra Ferrari’nin İspanyol pilotu Fernando Alonso da Samir Sadıkhov’u tasarımlarından dolayı kutladı.
Kaynak: Zaman’dan Haber7.com’a alıntılanılan “Türk koleji mezunu Ferrari tasarladı” konulu yazıdan alınmıştır (21/07/2011).

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...