Tatil Yolculuğunuzda Bu 10 Kurala Dikkat Edin!

Her yıl, okulların kapanması, yaz tatili döneminin başlaması ve bayram tatilleri gibi sebeplerle araçlarıyla uzun mesafe yolculuğa çıkanların sayısı artış gösteriyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda ve TÜVTÜRK’ün desteğiyle faaliyete geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi de olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına, seyahate çıkmadan önce ve seyahat süresince, araç bakımı ve güvenli yolculuk yönlerinden uyulması gereken 10 önemli kuralı aktarıyor.

İŞTE 10 KURAL

  1. Araç bakımının, muayenesinin ve seyahat öncesi temel kontrollerin yapılmış olması, (Aracın su, yağ, lastik, aydınlatma, klima sistemleri v.b. kontrolü; ilkyardım çantası, yangın söndürme tüpü, ikaz işaretleri, gerekli trafik belgeleri, harita bulundurulması)
  2. Başta emniyet kemerlerinin bağlanması olmak üzere trafiğe çıkmadan, doğru ve güvenli sürüşle ilgili hazırlıklarının tamamlanması, (Koltuk, ayna ayarları, eşyaların sabitlenmesi v.b)
  3. Aracın, trafik kurallarının izin verdiği sınırlar dahilindeki hızlarda kullanılması,
  4. Toplam 8 saatten fazla araç kullanılmaması, 2 saatte bir 15 dakikalık mola verilmesi
  5. Yol boyunca trafik ışık, levha, işaret ve işaretçilerine dikkat edilmesi, yaya geçitleri, çocukların bulunduğu bölgelerde azami dikkat gösterilmesi,
  6. Araç kullanıcısının seyir sırasında kesinlikle cep telefonu kullanmaması,
  7. Aracın sakin bir şekilde kullanılması, olası diğer sürücü hatalarına karşılık verme eğilimi gösterilmemesi,
  8. Araç kullanıcılarının yolculuğa hazır fiziki duruma sahip olması, (Dinlenmiş, rehavet sağlayıcı ilaç/alkol v.s almamış olması)
  9. Gece yolculuklarının görüş zafiyetini artırdığı için mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesi,
  10. Herhangi bir kazaya karışılması ve rastlanması durumunda, öncelikle çevre ve kişi emniyetinin alınması, kaza yerine yaklaşan diğer sürücüleri uyarıcı tedbirlerin alınması.

OtoGüncel

OtoGüncel Haber Editörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir