Skoda’nın VW Platformlarıyla İmtihanı: İşte Yeni Skoda Fabia!

Skoda, ilk defa 1999 yılında tanıttığı Fabia modelinin üçüncü neslinin görsellerini yayınladı. Ekim ayında düzenlenecek olan Paris otomobil fuarında tanıtılması planlanan yeni Skoda Fabia, son derece iddialı bir tasarıma sahip olmuş. LED gündüz farları, ön farlardan arka stoplara kadar uzanan derin ütü izleri, Fabia’yı hiç olmadığı kadar sportif bir otomobil haline getirmiş.

10855505082011927356

Rakiplerini oldukça zorlayacak olan otomobilin motorları tıpkı kardeşi VW Polo gibi Euro 6 emisyon normlarını karşılayacak. Benzinli motor seçenekleri Skoda Citigo ve VW Polo modelinden de tanıdığımız  60hp ve 75hp güç üreten 1.0 MPI motor ile başlıyor. 1.2 TSI motor ise 90hp ve 110hp seçenekleriyle şimdilik en güçlü versiyonları oluşturacaklar. Dizel motorlara gelince, üç silindire sahip 1.4 TDI motorun 75hp, 90hp ve 105hp güç üreten seçenekleri  Skoda Fabia kaputunun altında kendine yer bulacak. vRS versiyonun üretimi ise düşük gerçekleşen satışlar nedeniyle üçüncü nesilde planlanmıyor.

91006605245189496

Üçüncü nesil Fabia’nın platform yapısı ise son derece karmaşık. 1999’da üretimine başlanan birinci neslinde VW Polo’ya öncülük ederek PQ24 platformunda üretilen ilk otomobil olan Fabia, 2007’de tanıtılan ikinci neslinde Polo’nun aksine PQ25 platformuna geçmeyip aynı platformu kullanmaya devam etmişti. Böylece maliyetlerin yükselmesinin önüne geçilmişti. Fakat üçüncü nesilde bu durum ilginç bir hal almış durumda. Üçüncü nesil Fabia’da MQB platformun yeniliklerinden faydalanılabilmesi için %50 oranında bu platform kullanılmış. Euro 6 motorlar da yine bu platformdan geliyor.  Fakat kompakt sınıfa özgü teknolojilerin küçük sınıf bir otomobilde kullanılmayacak olması nedeniyle aracın tamamı bu platformda inşa edilmemiş. Bunun yerine PQ25 platformu %10 oranında kullanılırken, bu platformun da yenilenmiş hali olan PQ26 platformu %40 oranda kullanılarak yeni Fabia ortaya çıkarılmış! Böylece kritik öneme sahip noktalarda yeni nesil teknolojiler kullanılırken, geri kalan noktalarda klasik sistemlere yer verilmiş denilebilir. Bu gibi bir platform mücadelesini Skoda, 2006 yılında tanıtılan Roomster ile de vermişti. Ön koltuklara kadar PQ24 platformunda inşa edilen otomobil, ön koltukların arkasından itibaren de Golf IV platformu olan PQ34 üzerinde inşa edilmişti. Yani ilk defa bir otomobilde aynı anda hem küçük sınıf, hem de kompakt sınıf platformu kullanılmıştı! Bu nedenledir ki; kardeşi Fabia 45 litrelik yakıt deposuna sahipken, Roomster 55 litrelik yakıt deposuna sahipti!

Bakalım Skoda gelecekte Volkswagen platformlarıyla uğraşıp daha neler ortaya çıkartacak, merakla bekliyoruz!

Enis BÜYÜKTAŞ

1990’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim, orta öğretim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Söke MYO Otomotiv Ön Lisans programını tamamladı. Aynı yıl dikey geçiş sınavını kazanarak Marmara Üniversitesi’ne kabul edildi. 2013 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği Lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince Mitsubishi Alsa Otomotiv’de Satış temsilcisi olarak görev yaptı. Şu anda İstinye Borusan Otomotiv'de Garanti Uzmanı olarak kariyerine devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir