Peuget markasındaki rakamlar neyi ifade ediyor ?

Peugeot, faaliyette bulunduğu bütün pazarlardaki müşterilerinin beklentilerini karşılamak üzere ortada bulunan “0” etrafında ürün isimlendirme politikasını yeniden belirledi. Globalleşme stratejisi kapsamında, Peugeot yeni fetih modelleri için “1” son rakamını seçti ve gelecekte yenilenecek modelleri için “8”li isimleri sabitledi.

Peugeot ortadaki “0”ın iki yanına eklenen üç rakamlı numaralandırmayı 1929 yılında 201* modeli ile başlattı.

Peugeot’nun kullandığı ve tarihinden gelen isimlendirme sistemi aşağıdaki şekilde yapılanıyor:

– Ortadaki sıfır (0) Peugeot markasının kimliğine tekabül ediyor,

– İlk numara segmentin büyüklüğünü temsil ediyor,

– Birler hanesindeki rakam ise aracın neslini belirtiyor.

 

Bu sistem, türev gövde siluetleri nitelendirmek üzere çift harfler eklenmek suretiyle (CC et SW) 90’lı yılların sonunda değişiklik gördü. 2005 yılından bu yana, 3008 veya 5008 gibi yüksek kasa yapılı modelleri nitelendiren ortadaki çift sıfır ile zenginleşti.

Uluslararası büyüme süreci Peugeot’yu isimlendirme politikasını gözden geçirmeye yöneltti.

 

Bundan böyle, Peugeot modellerinin isimleri yenilenmeleri sırasında değiştirilmeyecek. Ürün adlarının sabitlenmesi ürün gamının okunmasını ve pazara yerleşmelerini kolaylaştıracak.

 

Ortadaki “0” Peugeot’nun genetik kodunu ifade ediyor

Ortadaki “0” markanın genetik kodunu temsil ediyor.

Bu numaralandırma Peugeot Markası’nın tarihini temsil ediyor ve bilinirliğini sürdürmek için muhafaza edilecek.

 

İlk rakam : Segmentin sembolü

Satışa sunulduğu pazar hangisi olursa olsun, aracın segmentini gösteren birinci rakam muhafaza ediliyor.

 

Son rakam yeni hedefleri, yeni iddiaları yansıtıyor

Uluslararası düzeyde daha geniş pazar elde etme hedefi, pazarın kalbindeki yüksek satış volümlü segmentlerde yeni fetih modellerinin lansmanını gerektiriyor.

Bu modeller Peugeot ürün gamına dahil oluyor ve “1” rakamı ile sonlanan yeni isimler taşıyorlar.

 

Özel olarak yeni müşteri beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış olan, erişilebilir ve prestijli bu yeni Pazar kazanma modelleri “8” rakamıyla sonlanan model arzını tamamlayacak.

 

Yeni Peugeot 301’de olduğu gibi, Peugeot’nun çağdaş tasarım kodlarını taşıyan bu modeller kendi segmentlerinde markaya özgü dinamik sürüş özellikleri ve kullanım keyifleri ile ayırt ediliyorlar; bunlara ayrıca daha da geliştirilmiş sağlamlık özellikleri ve kullanım rahatlığı ekleniyor.

 

“1” rakamı ile sonlanan isimlerin yapılanması da tamamen “8”’li modellerinkiyle aynı olacak. Bu doğrultuda, aracın konseptine göre 3 veya 4 rakamlı numaralandırmada :

 

– ilk rakam aracın dahil olduğu segmenti belirtiyor,

            – ortadaki 0 veya çift 0 Peugeot kimliğini temsil ediyor,

            – son rakam ise “1” veya “8” olacak.

 

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir