ÖTV indirimi geldi, internette motosiklet satışlarında patlama yaşandı

 

 

sahibinden.com’un 2010 Kasım-2011 Kasım tarihleri arasındaki verilerine göre, motosiklet satışlarında patlama yaşandı. Yapılan analize göre, son bir yılda sahibinden.com aracılığı ile satılan motosiklet oranı yaklaşık yüzde 50 arttı. Motosiklet satışlarının İstanbul’un yanı sıra, Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa’da da hızla yükseldiği görülüyor.

 

 

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu sahibinden.com‘un verileri Türkiye’nin motosiklet satış haritasını gözler önüne serdi. 2010 Kasım – 2011 Kasım tarihleri arasında, 250 cc’ye kadar motor hacmine sahip motosikletlerde ÖTV oranının yüzde 22’den yüzde 8’e indirilmesi sonrasında sahibinden.com aracılığı ile satılan motosiklet oranında yaklaşık yüzde 50 artış yaşandı.

 

Yine aynı dönemde sahibinden.com verilerine göre, Antalya, İzmir, Ankara ve Bursa’da motosiklete olan ilginin hızla yükseldiği görülüyor. Analize göre, Antalya’da motosiklet satışları son bir senede yüzde 66, İzmir’de yüzde 50, Ankara’da yüzde 40, Bursa’da ise yüzde 47 oranında artış gösterdi.

 

En çok satılan motosiklet markası Honda

Yine aynı dönemde sahibinden.com aracılığıyla en çok satılan motosiklet markaları Honda, Yamaha, Mondial, Kanuni ve Suzuki şeklinde sıralandı. sahibinden.com aracılığıyla satılan motosikletler analiz edildiğinde 2011 yılında 2010’a göre Honda marka motosikletlerin satışında yüzde 49, Yamaha satışında yüzde 46, Mondial‘de yüzde 87, Kanuni’de yüzde 31, Suzuki‘de ise yüzde 37 artış olduğu ortaya çıkıyor.

 

Siyah renk, scooter tipi motosiklet gözde

sahibinden.com‘un verilerine göre, 2011 yılında en çok siyah renk, scooter tipi, 2006 model, motor hacmi ise 126-250 cm3 olan motosikletler satıldı.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...