Otomotiv Sanayii Derneği Ekim 2014 / Dış Ticaret Raporu

Otomotiv Sanayii Derneği’nin her ay yayınladığı Dış Ticaret Raporu’nun Elim sayısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Özetle;

  1. 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde otomotiv sanayinin toplam ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında artmış ve 19 milyar $ düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde, 11 milyar $ düzeyinde gerçekleşen ana sanayi ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artmış, aksam parça ihracatı da yüzde 8 oranında artarak 8 milyar $ düzeyine yükselmiştir.
  2. 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde 2013 yılı aynı dönemine göre, midibüs-minibüs ihracatı yüzde 40 azalmış, otobüs, kamyon ve kamyonet ihracatı yüzde 10, otomobil ihracatı ise yüzde 7 oranında artmıştır.

Daha fazla bilgi için;

2014-10 OSD Dis Ticaret Raporu

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir