24 Hours of Le Mans 2011’de Pirelli zaferi

 

Pirelli, motorsporları dünyasının en prestijli organizasyonlarından biri olan 24 saatlik Le Mans yarışlarına damgasını vurdu. Suzuki-Sert takımıyla girdiği mücadeleden galip çıkan ve 24 Hours of Le Mans 2011’i kazanan Pirelli Diablo Superbike lastikleri ile yarışan Kawasaki-SRC takımı oldu.

 

Dünyanın önde gelen lastik üreticisi Pirelli; Formula 1 ve WRC gibi dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarında elde ettiği başarılarını motosiklet yarışlarında da gözler önüne seriyor. Bu yıl 34’ncü kez gerçekleştirilen 24 Hours of Le Mans 2011 yarışında iki takımın kıyasıya mücadelesinin ardından 24 saatlik uzun maratonu kazanan Pirelli Diablo Superbike lastikli Kawasaki-SRC takımı oldu.  Kawasaki-SRC’de Julien Da Costa, Gregory Leblanc ve Olivier Four olmak üzere üç pilot yarışırken Delhalle, Sakai ve Guittet’nin yarıştığı Suzuki-Sert ise yarışı ikinci olarak tamamladı.

 

Kawasaki-SRC’nin kazandığı ve bu yıl 34.sü düzenlenen 24 Hours of Le Mans aynı zamanda yeni rekorlara da sahne oldu. Yarışı kazanan Kawasaki-SRC takımı 24 saatlik maratonu 834 tur veya 3.490,29 km ile tamamlayarak yeni bir yarış rekoruna imza attı. Yine Kawasaki’nin bu zaferiyle birlikte tarihte ilke defa aynı takım ve aynı ekip, aynı lastik üreticisiyle 24 Hours of Le Mans’ı iki kere üst üste kazanmış oldu.

 

 

 

 

 

24 HOURS OF LE MANS 2011

1.  Da Costa/Leblanc/Four (Kawasaki-SRC)                             834 tur/ 3.490,29km

2.  Delhalle/Sakai/Guittet (Suzuki-SERT)                                  833 tur

3.  Jerman/Martin/Baz (Yamaha-Monster-Yart)                        826 tur

4.  Saiger/Stamm/Tangre (Kawasaki-Bolliger Team Switzerland)  823 tur

5.  Mc Guinness/Amor/Donald (Honda-Honda TT Legends)    819 tur

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...