MÜMDER, Marmaralıları Salacak’ta İftarla Buluşturdu

Marmara Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği – MÜMDER’in Üsküdar Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen iftarına; Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Zafer Gül, Bitlis Milletvekili Sayın Vedat Demiröz, İstanbul Milletvekili Sayın İsmet Uçma, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Ekmen, Kurucular Kurulu Üyeleri, Marmara Üniversitesi Eğitim Birsen Başkanı Doç. Dr. Ahmet Şükrü Özdemir, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Birsen Başkanı Doç. Dr. Yusuf Zeren, Eski Başkanlar, Tiyatrocu Sayın Ulvi Alacakaptan, Dünya Yetimler Vakfı Başkanı Sayın Prof. Dr. Yüksel Çavuşoğlu, Yetimlerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Ömer Sait Arslan, İETT İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ahmet Bağış, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Mustafa Öksüz, derneğe ve organizasyona katkı sunan Sayın Hasan Güneş, İBB Meclis Üyesi Sayın Şahin Avşar, Sayın Prof. Dr. Zeki Parlak, Sayın Doç. Dr. İbrahim Subaşı, Sayın Özden Yılmaz, Sayın Doç. Dr. Mustafa Atmaca, Sayın Doç. Dr. Cenk Sayın, üniversitemize mensup siyasetçi, iş ve sanat dünyasından isimler katıldı.

Açılışı Öğr. Gör. Hidayat Ayan Hocanın Kur’an tilaveti ila başlayan programda, sırasıyla Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi MÜMDER Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Demir, MÜMDER İstişare Kurulu Başkanı Sayın Hasan Güneş, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Ekmen, İstanbul Milletvekili Sayın İsmet Uçma, Bitlis Milletvekili Sayın Vedat Demiröz, Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Zafer Gül ve Tiyatrocu Sayın Ulvi Alacakaptan birer selamlama konuşması yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Abdullah Demir, yaklaşık 260 kişinin katıldığı iftar programında yaptığı konuşmada; “burs faaliyetleri, eğitim seminerleri, geleneksel piknik faaliyetleri, geleneksel iftar programları, icra toplantılarında “dostlarla hasbıhal”, kariyer ve deneyim paylaşımı toplantıları, istihdama yönelik faaliyetler, projeli bursiyerlik ve öğrencilerin geleceğe hazırlanması, üyelerin ailelerine yönelik değerler eğitimi çalışmaları, hayatınızın projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın proje desteğinden yararlanma, oku-düşün-paylaş-düşündür projesi, proje döngüsü yönetimi, uygulamalı deneme-yazın atölyesi, proje yazma ve yönetme, bazı atölye çalışmaları (fotoğraf, tiyatro, drama), uygulamalı model uçak seminerleri, robot eğitimi, Marmaralı “düşünürler, şairler ve gazeteciler” ile toplantılar, kulüpler ile ortak programlar düzenlenmesi, aktüel konulara yönelik seminer ve paneller düzenlemek, üyelere indirimli sosyal faaliyet imkanlarının sunulması, derneğin 2014-2019 yıllarını kapsayacak 5 yıllık stratejik planının hazırlanması, MÜMDER kariyer merkezi’nin altyapısını oluşturacak planlamanın yürütülmesi ve 2015 yılında somut girişim yapılacak düzeye getirilmesi” gibi projeleri hayata geçirmeye gayret göstereceklerini belirtti. Demir konuşmasını “Allah’ın verdiği en büyük nimet, insanlara hizmet etmektir. Sıralama bellidir: Ümmet, millet, fert. Bu bağlamda kardeşliğe de değinmek gerekir. Kardeşlik, büyük bir müessesedir. Bu müessese; bakım ister, disiplin ister ve fedakârlık ister. Bu müessesenin yedi gün – yirmi dört saat açık olması lazım gelir. Kardeşlik, karşısındakini İMKÂN olarak değil, İNSAN olarak görmeyi gerektirir. Aynı zamanda kardeşlik, birbirini yıkayan iki el gibidir. Batı medeniyeti “İnsan insanın kurdudur” der. Bizim kadim geleneğimiz “İnsan insanın kurdu değil yurdudur”/sorunudur/dostudur/gönüldaşıdır/davadaşıdır/hizmetkarıdır. Bu minvalde; dernekler, vakıflar, eğitim kurumları hasılı bulunduğumuz tüm kurumlar insan atölyeleridir ve bizler o atölyenin ustalarıyız. Haydin eserinizi bir başyapıta dönüştürelim” sözleriyle  tamamladı. İftar programı, üyelerin serbest sohbetleriyle sona erdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir