İkinci el otomobil piyasası durgunlaştı…

Tatile çıkma dönemi olmasına rağmen işlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azaldığını belirten galericiler, böyle giderse fiyatlarının düşeceğini öngörüyor.
Tatile çıkma döneminde işlerin hareketlenmesini beklerken geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azaldığını belirten galericiler, böyle giderse ikinci el otomobil fiyatlarının düşeceğini öngörüyor.
Konya’da ikinci el otomobil galerisi Has Otomotiv’in sahibi Rıfat Çenesiz, yaptığı açıklamada, okulların tatile girmesiyle birlikte tatil hazırlıklarının başladığını, bazı ailelerin tatil için çoktan yola çıktığını söyledi.
Pek çok kişinin tatile özel otomobiliyle gitmek istediği için her yıl bu dönemde ikinci el otomobil sektöründe hareketlilik yaşandığını ifade eden Çenesiz, ”Ancak bu yıl nedenini tam olarak izah edemediğimiz şekilde piyasada adeta yaprak kımıldamıyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda yaz tatili başlangıcında vatandaşlar, satın almak için ikinci el otomobil sorardı. Bugünlerde ise çoğu krediyle aldığı otomobilini satmak için bize getiriyor ancak şimdi de müşteri yok” dedi.
Çenesiz, ikinci el otomobil satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 azalma yaşandığını belirterek, ”Fiyatlar şu anda, bundan önceki seviyelerini korumaya çalışıyor. Piyasa yaz ayları boyunca böyle devam ederse ikinci el otomobil fiyatları da bu duruma paralel olarak düşecektir” diye konuştu.
İkinci el otomobil piyasasında bazı otomobillerin ortalama fiyatları şöyle:
MARKA MODEL MODEL YILI FİYAT (LİRA)
Mercedes E200 Kompressor 2005 75.000
Volkswagen Passat 1.9 TDI 2004 33.000
BMW 5.20 Dizel 2006 68.000
Audi A6 2.0 TDI 2008 80.000
Opel Astra 1.6 (Hatchback) 2005 24.000
AA, habertürk

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir