Her dört kaskodan biri kredi nedeniyle yapılıyor

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, sigortalı sayısındaki artışın bireysel kredi artışı ile yakından ilişkisi var. Türkiye’de mevcut kasko poliçelerinin yüzde 25’e yakını bireysel kredilere bağlı sigortalardan oluşurken, konut sigortasında bu oran yüzde 50’yi, hayat sigortasında ise yüzde 80’i aşıyor.
Enuygun.com’un Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) verilerini incelenerek gerçekleştirdiği analize göre, 2012 yıl sonu itibariyle bireysel kredi bağlantılı poliçe sayısı 18 milyonu geçti. Bu poliçelerin yüzde 78’ini hayat sigortaları, yüzde 11’ini konut sigortaları, yüzde 6’sını ise kasko oluşturuyor.
2012 yılsonu itibariyle sektör genelinde toplam hayat sigortası sayısı 17 milyon 676 bin iken, bireysel kredi bağlantılı hayat sigortası sayısı 14 milyonun üzerinde gerçekleşti. Bu verilere göre, sigorta sektöründe hayat branşında poliçe sayısının yüzde 80’i bireysel krediler sayesinde oluşuyor. Benzer şekilde, 2012 yılsonu itibariyle sektörde 4 milyona yaklaşan konut sigortalarının 2 milyonunu bireysel kredi bağlantılı konut sigortaları oluşturuyor. Kaskoda ise bu oran yüzde 25’e yaklaşıyor. 2012 yılsonu itibariyle 4 milyon 700 bin kasko poliçesi oluşturan sigorta sektörü, bu poliçelerin yaklaşık 1 milyon 100 binini krediler aracılığıyla sattı.
Sektörde toplam kasko poliçe sayısının motosiklet, traktör, otobüs gibi bireysel krediye konu olmayan araçları da içerdiğini belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “TSB verilerine göre 2012’de yaklaşık 2 milyon 850 bin otomobil kasko yaptırmış. Sadece otomobillere yapılan kasko sayısını dikkate alırsak, bireysel kredi bağlantılı kasko sayısının toplam otomobil kasko sayısına katkısının yüzde 40’a yaklaştığını söyleyebiliriz” dedi.
1 Nisan 2013 itibariyle kaskoda yeni uygulamaya geçildiğini de hatırlatan Sungurlu, “Bankaların krediye bağlı kasko sigorta türünde ‘dar kasko’ yerine ‘tam ya da genişletilmiş kasko’ seçeneklerini tercih edeceğini, bu sebeple sektörde bu tip kaskoların sayıca daha fazla olacağını düşünüyoruz. Ayrıca bireysel kredi bağlantılı sigortalarda da kredi kullanıcılarının sigorta şirketleri arasında fiyat karşılaştırma yapmasını tavsiye ediyoruz” dedi.
Poliçe Adetleri (2012 toplam) Hayat Konut Kasko
BKBS (Bireysel Kredi Bağlantılı Sigortalar) 14.249.619 2.009.562 1.096.125
Sektör Toplamı 17.676.521 3.879.539 4.714.527
BKBS/Toplam %81 %52 %23
Kaynak: TSRSB, SBM

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir