Hattat Traktör Avrupa’da pazar liderliğine göz dikti…

Türkiye’nin lider yerli traktör üreticisi Hattat Traktör, Avrupa pazarında hızlı büyümesini sürdürüyor. Yüzde 100 yerli sermaye, Türk mühendisler ve Türk yan sanayi üretimi ile Çerkezköy’de 2002 yılında traktör üretimine başlayan Hattat Tarım, A 110 serisi ile Avrupa’da kazandığı   “Yılın Traktörü ve Yılın Tasarım” ödülünü iki yıl üst üste egale etti. Hattat Tarım 100 Beygir Gücü’ndeki Hattat marka traktör ile Avrupa’nın önemli traktör fuarı “ Szekkuttas Fuarı”nda da yine kategorisinde birinci oldu.

Hattat Holding bünyesinde 2002 yılında traktör yatırımına start veren Hattat Tarım, Türkiye ve Avrupa’da hızlı yükselişini sürdürüyor. Avrupa’dan Latin Amerika’ya Asya’dan Ortadoğu’ya 22 ülkeye yaptığı ihracat ile yerli traktör yatırımında ihracat şampiyonu olan Hattat Tarım, Avrupa’da arka arkaya ödüller kazanıyor.

Hattat Tarım’ın 2010 yılında Avrupa’da “Yılın Traktörü ve Yılın Tasarımı” ödülünü alan A110 Serisi Traktörü, Avrupa’nın Macaristan’da düzenlenen en önemli fuarı  “ Szekkuttas  Fuarı”nda da görücüye çıktı.

150 binden fazla Avrupalı çiftçinin katıldığı ve uluslararası markaların yer aldığı fuara katılan Hattat Traktör, düzenlediği tanıtım gösterisi ve çiftçilerle bire bir yaptığı deneme sürüşlerinden yine tam not aldı.

2010 yılında Avrupa’da yılın Traktör ve Tasarım Ödülü, 2011 Yılında da İrlanda da Pulluk Şampiyonu olan Hattat Traktör Macaristan’dan da yine birincilikle döndü.

Hattat Tarım, 2007 yılında Hattat markasıyla ve tamamen yerli üretimiyle traktör sektörüne girdi. Ekonomik krize rağmen 5 yıl gibi kısa sürede 19 farklı model çıkartarak traktör sektöründe bir ilke imza atan Hattat Tarım,  Hattat Traktör’ün yanı sıra Valtra ve Ferrari markaları ile çiftçilere ulaşıyor. 2009 yılından bu yana ihracat yapan Hattat Traktör, Avrupa’ya ise Hattat, HTT ve Pol-Mot marka traktörlerin satış yapıyor.

Çerkezköy’de 200 bin m2’lik tesislerde Türkiye’nin en büyük otomotiv yan sanayi fabrikası Hema Endüstri A.Ş ile birlikte traktör üretimi gerçekleştiren Hattat Tarım,  2007’de de kendi ismi ile Hattat Traktör markasının üretimini başlattı. Otomatik boyahane, robotlu montaj ve test makineleri ile yüksek teknoloji kullanılarak üretim yapabilen 20 bin kapasiteli fabrikada, 50 beygir gücünden 102 beygir gücüne kadar tüm opsiyonları ile birlikte 209 model traktör üretiliyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir