Ford, Kuzey Amerika’da beş silindirli 3,2 litrelik Power Stroke dizel motorlu Transit’i sunmaya hazırlanıyor…

Küresel tasarım anlayışıyla şekillendirilen 2014 model Ford Transit ticari kamyonet 11 dünya pazarlarında satışa sunulacak. Araç, 4,6 milyon millik (7,4 milyon km) dayanıklılık testinden geçirilmiş.  Kuzey Amerika’da satılan arkadan itişli Transit, üç motor seçeneğine sahip olacak. Esnek-yakıtla (benzin veya E85 uyumlu) çalışabilen 3.7-L Ti-VCT V6, Ford F-150 kamyonette kullanılmakta olan 3.5 L EcoBoost V6 benzinli ve 3.2-L beş silindirli dizel üniteler…

B20 biyodizel yakıtla çalışabilen 3.2 litrelik Power Stroke dizel motor,  piezoelektrikli yakıt enjektörleri kullanan common rail yakıt enjeksiyon sitemiyle beslenmektedir. Sistemin maksimum yakıt basıncı 26,100 psi’dir (yani yaklaşık 1800 bar). Sistemde kullanılan enjektörler sekiz püskürtme deliğine sahiptir. Motorda değişken geometri Honeywell turbo (Variable-geometry Honeywell turbocharger) kullanılmakta olup, turbo 197.800 rpm’lik devre çıkabilmektedir.

Detayını okumak için https://web.archive.org/web/20130401053832/http://www.sae.org/mags/aei/power/11653 ziyaret edin.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir