Bosch’un Otomotiv Teknolojilerindeki Atılımı Sürüyor!

Bosch Otomotiv Teknolojileri yüzde 5 büyüme öngörüyor

Bosch farklı iş alanlarını birleştirerek otomatik sürüş alanındaki güçlü yönlerini bir araya getiriyor

30 e-mobilite projesinde seri üretime 2014 yılında başlanıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet sağlayıcısı Bosch Otomotiv Teknolojileri’nin, 2013 yılı satışlarında beklenen yüzde 5’lik artış, ticaret sektörünün küresel otomobil üretiminden daha hızlı büyüyeceği anlamına geliyor. Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu ve Araştırma Geliştirme Bölümü Başkanı Dr. Volkmar Denner, Frankfurt’ta gerçekleştirilen 65.Uluslararası Motor Show’da (IAA) şirketin iş geliştirme çalışmaları hakkındakonuştu. Bosch, Otomotiv Teknolojileri iş kolunun bu sene, yüzde 6 civarındavergi öncesi satış kazancı elde etmesinin beklendiğini söyleyen Denner, Bosch Grubu’nun genelinde ise, öngörüler doğrultusunda yüzde 2 ila 4 arası büyüme kaydedilmesi beklendiğini bildirdi.

Çin ve Kuzey Amerika’da büyüme; Avrupa’da kademeli iyileşme

Bosch’un tahminlerine göre, dünyadaki otomobil üretimi önümüzdeki dönemde yaklaşık yılda ortalama yüzde 3 oranında artış sağlayacak. Denner “Kuzey Amerika ve Çin küresel otomotiv sektöründeki büyümede başı çekerken Avrupa’da ise kademeli bir iyileşme görülecek” diye belirtiyor. Bu iyileşmenin bir göstergesi olarak, Denner Avrupa’daki binek otomobillerin ortalama yaşının yaklaşık 9 yıl ile rekor yüksekliğe ulaştığına işaret ediyor. Orta vadede bu oran, sürücülerin kullanılmış otomobillerini yeni taşıtlar ile değiştireceği anlamına geliyor. Denner, Kuzey Amerika’da mevcut kayıtlı taşıt filosunun yaşının ortalama 11 olduğunu, bölgede yeni otomobillere olan talebin yükselişte olmasının altında da bunun yattığını belirtiyor.

Bu sebepten ötürü, gelişmekte olan piyasalardaki faaliyetlerini yoğunlaştıran Bosch, 2011 ve 2013 yılları arasında Asya-Pasifik bölgesinde yaklaşık 2,8 milyar Avro tutarında yatırım gerçekleştirdi. Bu, Bosch stratejisinin de sektördeki trendler doğrultusunda ilerlediğini gösteriyor: 2005-2015 yılları arasında, Japon ve Alman otomotiv şirketleri yurtdışındaki üretimlerinin payını yarıdan üçte ikiye çıkarmış olacaklar. Denner,“Küreselleşmiş bir tedarikçi olarak, Bosch müşterilerinin uluslararası stratejisine uyum sağlıyor,” diyor. Bosch bugün halen 95 üretim ve 50 geliştirme lokasyonundan oluşan küresel ağı ile dünyanın dört bir yanında otomobil sektöründeki müşterilerinin yakınında yerini almış bulunuyor. Bu yılın sonunakadar, şirketin dünyanın dört bir yanındaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde yer alan çalışanlarının sayısı 36.000’e ulaşmış olacak. Ayrıca,Bosch Stuttgart yakınlarındaki Renningen’de yapacağı yeni araştırma merkezinede 300 milyon Euro civarında bir yatırım gerçekleştiriyor.

İçten yanmalı motordan tam elektrikli tahrik tertibatına

Bosch’un yoğun araştırma faaliyetleri, şirketin elektrikli tahrik ve güvenlik sistemleri alanındaki pazar ve inovasyon lideri konumunu sağlamlaştırmasında da belirleyici bir rol oynadı. Dizel ve benzinli motorlarda ise halen yakıt tasarrufu potansiyeli bulunuyor: Gerçekleştirilecek yeni küçültme ve gelişmiş yanma verimliliği ile 2012düzeylerine kıyasla yüzde 20 düzeyinde ek yakıt tasarrufu gerçekleştirilebilecek. Bu optimize teknoloji sayesinde, 2020 yılından itibaren Avrupa’da yürürlüğe girmesi beklenen katı CO2 salım standartları dahi karşılanabilecek. Araç sınıfınabağlı olarak, bu hedef farklı elektriğe geçiş düzeyleri ile gerçekleştirilebilecek. Burada, Bosch kapsamlı bir ürün portföyü sunuyor. Örneğin, boost geri kazanım sistemi, 48 voltluk jeneratörü ve kompakt lityum-iyon pili ile makul fiyatlı bir giriş düzeyi hibrit. Bosch portföyü, güçlü takılabilir hibritler iletamamlanıyor. 2014 yılına kadar şirket, kompakt otomobiller için tam elektriksisteminden elektrikli spor otomobile kadar e-mobilite ile ilişkili 30 seriüretime katkıda bulunmuş olacak.

“Bosch otomatik sürüş konusundaki güçlerini bir araya getiriyor”

Dünyanın dört bir yanındaçevre koruma ve kaza önleme standartları gitgide sıkılaştırılıyor. Bu, güçaktarım organlarında elektrikli sistemlere geçilmesi, otomatik sürüş alanlarındada büyümeyi canlandıracak. Sürüş desteği alanında, pazardaki hacimlerin 2013ile 2017 yılları arasında üçte bir oranında yükselmesi bekleniyor. Günümüzde,Bosch sürücü desteği ve güvenlik sistemleri ile 5 milyar Avro tutarında yıllıksatış gerçekleştiriyor. Toplamda, bu alanlarda 5.000 Bosch mühendisi çalışıyor.

Sürücü destek sistemlerive sensör teknolojisinin geliştirilmesine ek olarak, taşıtların ağa bağlanmasıve birbirlerinden haberdar olmaları, otonom sürüş için tamamlayıcı bir roloynuyor. Gelecekte, mobil iletişim ara yüzleri üzerinden yüksek miktarlardaveri taşınacak. Bunlar aynı zamanda buluta kaydedilip analiz edilerek diğerveri kaynaklarına bağlanacak. Tüm bunların sonucunda da, taşıtlar bulunduklarıortamlara gitgide daha fazla bağlanırken taşıt sistemleri de tehlikeleri çokdaha hızlı şekilde fark edip bunlara cevap verebilecek. Örneğin, yoldaki birvirajda başlayan trafik sıkışıklığını gören bir sürücünün frene basmasıhalinde, taşıt tehlikeyi fark ederek yolda aynı noktaya doğru ilerleyen diğersürücüleri uyaracak.

Taşıtların ağa bağlanmasıalanında, iş ortakları ile birlikte çalışmalar yürüten Bosch, tam otonom sürüşümümkün kılacak teknolojileri daha da geliştirmeye yönelik çalışmalar doğrultusundaişbirliği yapıyor. Örneğin Bosch, Stanford Üniversitesi’ndeki disiplinler arasıaraştırma programı Otomotiv Araştırması Merkezi’nin (CARS) kurucu üyelerindenbiri.

Her şeyin ötesinde,Bosch, 300.000’i aşkın çalışana sahip küresel bir şirket olmanın sunduğuavantajlardan da yararlanıyor. Grubun kendi içindeki çeşitli bölümler, farklı işalanlarında birbirleriyle işbirliği içindeler. Bu işbirliği, gerek otomobilleriçin yaya koruma sistemlerinde gerekse binalar için gözetim tabanlı güvenliksistemlerinde uygulamaları bulunan insan algılama teknoloji gibi inovasyonlarkonusunda gerekli. Bu kapsamda, birlikte çalışan birçok Bosch bölümü ortak biryazılım platformu kullanıyor. “Bosch, otomatik sürüşü hayata geçirmek içingüçlü yanlarını bir araya getiriyor. Gayrı resmi kanallar üzerinden şirket içiittifaklar geliştiriyoruz.”

Yazılım sistemleriningeliştirilmesine odaklanan bir iştirak olan Bosch Software Innovations,nesnelerin ve hizmetlerin internetini gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olançözümler sunuyor. Bu ise, taşıtların ağa bağlanmasının önünü açıyor. Şirketinuygulamaları Bosch’un faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde kullanılıyor.Yollardaki otomobiller de en az evlerdeki buzdolapları ve fabrika ortamlarındakiambalajlama makineleri kadar nesnelerin ve hizmetlerin internetin parçasıolacak.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir