Alternatif Bir Servis Modeli: Bosch Car Service

Ülkemizde araçların bakım ve onarımlarını yürüten servisler iki koldan yürümektedir.

Yetkili servisler ve sanayideki tamirhaneler.

Bu iki servis modelinin bir de orta rengi var. Bu orta rengi de Bosch Car Service gibi servis hizmetleri oluşturmaktadır.

Geçen hafta Bosch Car Service ev sahipliğinde Automotive Blogger etkinliğine katıldık. İyi bir kahvaltı ve kahvaltı esnasında verimli bir sohbet ortamı oldu. Bosch Car Service’nin çalışma şeklini, fiyatlarını, servis olayına bakış açılarını dinleme ve yakından değerlendirme şansım oldu. Biz kahvaltımızı yaparken araçlarımızda Olcayto Bosch Car Service’nde kapsamlı bir bakımdan geçirildi.

Bosch Car Service’ler; hizmet kalitesi, iç-dış görüntüsü ve personel yapılanmasıyla kurumsal, orijinal Bosch yedek parçaları kullanan, eğitimli personel ile tüm marka ve model araçlara, yeni teknolojili sistemlere hizmet verebilen ve kendine sürekli gelişimi amaç edinen bir yapılanmayı temsil ediyor.

Periyodik bakım ve onarım; mekanik, motor, egzoz, akü, lastik, amortisör, fren, klima,
aksesuar, kaporta-boya, elektronik ve elektronik sistem arızaları ve konfor sistemlerini kapsamaktadır.

Peki Bosch Car Service’yi alışılagelmiş servislerden ayıran özellikler nelerdir?

Kısaca belirtmek gerekirse; ekonomik ve kaliteli hizmet, Bosch yedek parçaları, hızlı operasyon, araç sahibinin kolay ulaşabileceği noktalarda kurulmuş olması ve Türkiye’nin en büyük alternatif servis organizasyonudur diyebiliriz.

Bosch Car Service’nin en güçlü yanı ise hiç şüphesiz Bosch’un dünyanın bir numaralı marka bağımsız otomotiv sistem ve parça üreticisi olması. Bunlara ek olarak; ulaşabilirlik/erişebilirlik, müşteri-teknisyen teması, ekonomik işçilik, ürün ve hizmet, esnek çalışma saatleri, Bosch satış sonrası destek, bilgi, deneyim ve altyapısıdır denebilir.

Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki fiyatlar sanayideki oto tamircilerine yakın düzeylerde olan Bosch Car Service’lerin hizmet kalitesi yetkili servislere yakın. En azından Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 2. Kısım 11. Sokakta hizmet veren Olcayto Bosch Car Service’nde böyle diyebilirim. Artık bu çıtayı daha yukarılara da çıkaracağını ummaktayım.

Fiyatla ilgili de bir örnek verecek olursam 2005 – 2010 yılı arası 1.3 CDTI modellerde BSC araç bakım fiyatlarına, Shell Motor Yağı, Bosch (hava, yağ, yakıt ve polen) filtreleri ile tüm işçilik ve check-up dahil liste fiyatı 214 TL + KDV gibi bir fiyata yapılabilmektedir.

Özetle: Bosch Car Service’leri; güven, kalite, hızlılık ve ekonomiklik sunmayı vadetmektedirler. Bu beklentilerin arayışında olanların denemesinde yarar var derim.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir