Rotterdam’daki “Geleceğe Birlikte Güç Vermek” forumuna akademisyenler, siyasetçiler ve iş dünyasının liderleri katıldı

SHELL’İN DÜZENLEDİĞİ FORUMDA KÜRESEL ‘ENERJİ-SU-GIDA’ SİSTEMLERİ ÜZERİNDEKİ BASKILAR TARTIŞILDI

‘Dayanıklılık Arayışı’ başlığı altında düzenlenen forumda, ‘küresel enerji, su ve gıda sistemlerinden kaynaklanan zorluklar’ ve ‘bu sistemlerde gerçekleşebilecek büyük çaplı değişikliklere toplumların uyum sağlayabilme kabiliyetlerinin artırılması’ konuları ele alındı.

Shell’in Rotterdam’da düzenlediği “Gelişime Birlikte Güç Vermek” başlıklı Uluslararası Enerji, Su ve Gıda Forumu; iş, akademi ve siyaset dünyasından 500’ü aşkın saygın ismi bir araya getirdi. Forumun ev sahipliğini Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser ve Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb üstlendi.

“Çözüm için iş birliği gerekiyor”

Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser, dünyanın nüfusu ve refah seviyesi arttıkça enerji, su ve gıda sistemleri üzerindeki baskıların da artacağını belirterek şunları söyledi:

“Bu sistemlerin birisinde meydana gelebilecek değişiklikler ve etkiler, enerji-su-gıda ‘baskı zinciri’ olarak da bilinen üç sistemli ağın tamamını derinden etkileyecektir. Bu durum; ülkeler, sanayiler, kamu ve özel sektörler arasındaki sınırları aşan zorlukları beraberinde getirmektedir. Zorluklarla etkin bir şekilde mücadele etmek için hükümetler, firmalar ve sivil toplumun birlikte çalışması gerekiyor. Gerçekten işe yarayan çözüm bulduğunuzda birçok insan da size katılacaktır. Gelin bu çözümleri birlikte bulalım.”

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ise şunları söyledi:

“Tarihsel bir perspektiften bakıldığında Rotterdam; enerji, su ve gıda sistemleri arasındaki ilişkileri irdelemek ve toplumsal dayanıklılığı artırmaya yönelik ortak çalışmalar için oldukça uygun bir yer. Avrupa’nın en fazla sel yaşanan şehirlerinden birisi olan Rotterdam, bugün dünyadaki ikinci en yoğun liman ve su yönetiminde dünya lideri konumunda. Bu konferansa Shell ile birlikte ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Akademi ve iş dünyası ile hükümetlerin zorlukların üzerine gitmek, farkındalığı artırmak ve birlikte çözüm bulmak için güçlerini birleştirmesi oldukça önemlidir.”

Forumda Yara CEO’su Jørgen Ole Haslestad, Siemens AG CEO’su Michael Suess, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Genel Direktörü Julia Marton-Lefèvre, Dünya Kaynakları Enstitüsü Başkanı Andrew Steer, Stockholm Dayanıklılık Enstitüsü temsilcisi Johan Rockström, McKinsey & Company Sürdürülebilirlik ve Kaynak Verimlilik Uygulaması Lideri Jeremy Oppenheim gibi katılımcılar, dayanıklılığı artırmak için gerekli olan toplumsal teşvikler hakkında konuştular.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir