VIZIO GT3 Challenge’ta şampiyon Emre Durmaz…

Go Motorsporları Türkiye merkezli gerçekleştirilmiş en büyük uluslararası motorsporları organizasyonunu tamamladı:

VIZIO GT3 Challenge’ta Şampiyon Emre Durmaz Oldu

GO Motorsporları tarafından organize edilen VIZIO GT3 Challenge için Mayıs ayında İstanbul Park’da başlayan mücadele 13 Ekim’de Brno’da GO Motorsporları’nın genç pilotu Emre Durmaz’ın şampiyonluğuyla bitti. Ödüllü pilotlar Cenk Ceyişakar, Arif Suyabatmaz, Cengiz Oğuzhan, Yadel Oskan ve Yücel Özbek’in kurduğu GO Motorsporları’nın hayata geçirdiği VIZIO GT3 Challenge’ta altıncı ayak sonunda şampiyon belli oldu. İstanbul, Slovakya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyet’inde gerçekleşen ilk dört ayakta Avrupa ve Orta Doğu’dan misafir pilotlarla da renklenen VIZIO GT3 Challenge’ta son iki ayağa gelindiğinde genel klasman puanlarının yakınlığı nedeniyle kıyasıya bir rekabet vardı. Öyle ki sezon sonunda şampiyonluk podyumunda yer alan ilk üç pilot toplam dört puan farkla sıralandı. Yarış severlere rekabet ve adrenalin dolu bir seyir sunulan Vizio GT3 Challenge, tamamı Türk bir ekibin hayata geçirdiği en kapsamlı ve başarılı uluslararası şampiyona olarak da tarihte yerini aldı.

GO, kendi şampiyonunu yarattı

En önemli kuruluş amaçlarının arasında yer alan gençlere yatırım yapılması konusunda da önemli bir adım atan GO Motorsporları, Vizio GT3 Challenge’ta kendi şampiyonunu da yaratmış oldu. Ortaya koyulan örnek model sonucunda GO Motorsporları tarafından fırsat tanınan ve şirket adına yarışan Genç Pilot Emre Durmaz, sezonu usta isimlerin önünde tamamlayarak şampiyonluk kupasını kaldırdı.

5. ayakta heyecan dorukta

6-7 Ekim tarihlerinde Slovakia Ring yarışlarının başarılı pilotu Cengiz Oğuzhan piste ne kadar alışkın olduğunu sıralama turlarında elde ettiği birincilik ile gösterdi. Onu Mydays Pilotu Yadel Oskan ve GO Motorsporları’nın genç pilotu Emre Durmaz izledi. Start alındığında yağ kaçağı nedeniyle yarış dışı kalan Durmaz değerli puanlar kaybetti. 13 tur boyunca liderliğin tam dört kez el değiştirdiği yarışta Cengiz Oğuzhan, Yadel Oskan ve Cenk Ceyişakar arasındaki puan savaşına Arif Suyabatmaz da katıldı. Yarışın sonunda Ata Freight Line Pilotu Cengiz Oğuzhan birinci, Mydays Pilotu Yadel Oskan ikinci ve Lamp 83 Pilotu Cenk Ceyişakar üçüncü oldu. Slovakia Ring’teki ikinci yarışta ise yarışın başından sonuna kadar Emre Durmaz’ın üstünlüğüyle geçti. Bu yarışın ikincisi Ata Freight Line Pilotu Cengiz Oğuzhan, üçüncüsü ise Vizio GT3 Challenge’ın en istikrarlı pilotu olarak gösterilen Yadel Oskan oldu.

Şampiyonluk düğümü Brno’da çözüldü

Pilotlar Slovakia Ring’ten Brno’ya giderken puan durumu yaşanacak rekabeti ciddi şekilde ortaya koyuyordu. Lider Emre Durmaz’ın dört rakibi de puanlama da çok yakındı. Carrera Cup GB’den tanıdığımız Yücel Özbek favorisi olduğu yarışta sıralama turlarında ilk sırayı aldı. Yadel Oskan ikinci, Emre Durmaz ise üçüncü sıradan Brno’nun ilk yarışına başladı. Yücel Özbek lider başladığı yarışı birinci sırada bitirerek ikinci yarışa büyük avantaj sağladı. Emre Durmaz ise yarışı Yücel Özbek’in 0,132 saniye arkasında bitirerek puanlamada liderliğini son yarışa taşıdı. Üçüncü sırada ise Yadel Oskan vardı.

Sezonun tartışmasız en etkili yarışı Brno’nın ikinci gününde yaşandı. Brno’nun ikinci yarışında şampiyonluk için Yücel Özbek’e de Emre Durmaz’a da birincilik gerekiyordu. Ancak yağmur tüm planları değiştirdi. Şampiyonun kim olacağı bir başka şampiyon pilot Cenk Ceyişakar belirledi.  “Rain Man” lakaplı yağmur yarışlarının yıldızı Ceyişakar ıslak zeminde koşulan ikinci yarışta sahneye çıktı ve doğru lastik tercihiyle açık ara bir birincilik kazandı. Sezonun en fazla farkla biten bu galibiyeti, son yarış sonucunda pite gelen 2. ve 3. sıradaki pilotların, şampiyon olup olamadıklarını ancak yine ancak pitte öğrenmesine sebep oldu. Kıyasıya geçen bir sezonun ardından VIZIO GT3 Challenge şampiyonluğuna ulaşan Emre Durmaz büyük bir başarıya imza attı.

Puan Durumu: 1. Emre Durmaz 196  / 2. Yücel Özbek 192  / 3. Cenk Ceyişakar 192

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir