TOSFED’E, SPORCU BAŞKAN ADAYI..

MEHMET BESLER, TOSFED BAŞKANLIĞI İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI..

TOSFED’E, SPORCU BAŞKAN ADAYI..

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı, 2015 yılından bu yana sürdürdüğü Başkanlık görevinden, siyaset çalışmaları nedeniyle ayrıldı. TOSFED Başkanlığı süresince başarılı çalışmalara imza atan Serkan Yazıcı’nın bu kararının ardından, Motorsporları yarışlarında bir çok şampiyonluk derecesi ve Uluslararası başarıları ile tanınan Mehmet Besler, TOSFED Başkanlığına adaylığını açıkladı. Sözlerine, Serkan Yazıcı’ya teşekkür ederek başlayan Mehmet Besler; “Şahsen üzerinde duracağımız konular şeffaflık, adil bir yönetim anlayışı ve tüm paydaşlarla iletişim olacak. İlk icraatımız, hem karting hem de pist şampiyonalarını hak ettikleri yere getirmek olacak” dedi. Mehmet Besler’in yönetim ekibinde Başkan Vekili olarak adaylığını koyan Yalçın Arsan’da; “ Sporcu, Yönetici ve Sponsor rollerini bizzat deneyimlemiş biri olarak Mehmet Besler’in ekibine katma değer yaratabileceğimi düşünüyorum. Ben Federasyondaki rolümü sporun otomotiv sektörü ile daha fazla yakınlaşması için yeni iletişim yolları aranması olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu), 28 Şubat’ta düzenlenecek Olağanüstü Genel Kurul’la yeni Başkanını seçecek. Dünyada, Futboldan sonra en yüksek ekonomik hacme sahip spor dalı olan Otomobil Sporları’nın Türkiye’de ki temsilcisi TOSFED Başkanlık yarışına motor sporları yarışlarında başarıları ile tanınan Mehmet Besler’de katıldı. İstanbul Swissotel’de düzenlediği Basın Toplantısı ile adaylığını açıklayan Mehmet Besler, eski Başkan Serkan Yazıcı’ya, başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, hedefinin sporun içinden gelen bir yönetici olarak yapılanların üzerine daha fazlasını koyarak Otomobil Sporları’nı Türkiye’de hakettiği konuma getirmek olduğunu söyledi.

TOSFED’in, ciddi sorunlarla mücadele ettiğini hatırlatan Başkan Adayı Mehmet Besler sözlerini şöyle sürdürdü: “ TOSFED, Sayın Serkan Yazıcı yönetiminde çok büyük mesafe kat etti. Kendisi önemli sorunları çözüme ulaştırdı ve güzel projeleri hayata geçirdi. Ancak hala yapılacak çok şey, atılacak çok adım var. Eğer seçilirsek bugüne kadar yapılmış olanların üzerine ne koyabiliriz, neleri farklı yaparsak fayda yaratırız sorularının yanıtını arayacağız. Sorunları sportif ve finansal olarak ikiye ayırmak gerekiyor.

Sportif anlamda kulüplerimizin desteklere ve kendileriyle yakından ilgilenilmesine ve iletişim halinde olunmasına gereksinimleri var. Her kulübümüz çok değerli işler yapıyor veya yapabilecek potansiyelde ama kendileri ile yakından ilgilenilmediği takdirde bunlardan haberdar olamıyorsunuz. Öncelikle bunu çözmek gerekiyor. Finansal kısımdaysa, önceki yönetimlerin hep eleştirildiği adil ve şeffaf olmayan yönetim yaklaşımı var. Kulüplere sağlanan maddi destekler, sporcu ve kulüplerden talep edilen bedeller gibi konuların çok hızlı çözülmesi gerekiyor”.

“FARKIMIZ; ŞEFFAFLIK, ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI VE TÜM PAYDAŞLARLA İLETİŞİM, İLK İCRAATIMIZ İSE; HEM KARTİNG HEM DE PİST ŞAMPİYONALARINI HAK ETTİKLERİ KONUMA GETİRMEK OLACAK”.

Hem sporcu hem de farklı sporlara sunduğu hizmetlerle TOSFED Başkanlığı için hazır olduğunu belirten Mehmet Besler; “ Uzun süre motorsporlarında müsabakalara katılmakla birlikte kendi oğlum Berkay Besler’in de gelişimine ve ülkemizi başarıyla temsil etmesine çok mesai harcadım. Özetle sporcu geçmişim, halen sporcu yetiştirmem, kulüp başkanlığı geçmişim ve farklı kulüp ve derneklerdeki üyeliklerimle aslında kendimi TOSFED Başkanlığı’na hazırlamışım.Sn. Üçlertoprağı ile kişisel en ufak bir sorunum yok. Kendisi ve ekibine başarılar dilerim. Ben bu yarışa spora yeni bakış açıları, farklı isimler, bağlantılar ve projeler getirebileceğimi düşündüğüm için girdim. Hem bir sporcu olarak vizyonum hem de bir işadamı olarak yönetim anlayışımla sporumuza katma değer yaratmayı hedefliyorum. Ve görevim sırasında iz bırakmak en büyük hayalim. Elbette bu vesileyle beni destekleyen camiamızın büyüklerine de teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Başkan adayı olarak yapmak istediklerini de anlatan Mehmet Besler, konuyla ilgili şunları söyledi : “ İlk icraatımız hem karting hem de pist şampiyonalarını hak ettikleri noktalara getirmek olacak. Şahsen üzerinde özellikle duracağım konu, motorsporlarının beşiği sayılan karting sporu. Üzerinde duracağımız konular şeffaflık, adil bir yönetim anlayışı ve tüm paydaşlarla iletişim olacak. Sorunları sportif ve finansal olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Sportif anlamda kulüplerimizin desteklere ve kendileriyle yakından ilgilenilmesine ve iletişim halinde olunmasına gereksinimleri var. Her kulübümüz çok değerli işler yapıyor veya yapabilecek potansiyelde ama kendileri ile yakından ilgilenilmediği takdirde bunlardan haberdar olamıyorsunuz. Öncelikle bunu çözmek gerekiyor. Finansal kısımdaysa, önceki yönetimlerin hep eleştirildiği adil ve şeffaf olmayan yönetim yaklaşımı var. Kulüplere sağlanan maddi destekler, sporcu ve kulüplerden talep edilen bedeller gibi konuların çok hızlı çözülmesi gerekiyor”.

HEDEF; ULUSLARARASI BAŞARILARA İMZA ATAN SPORCULAR YETİŞTİRMEK. GENÇLERİ VE KADINLARI DAHA FAZLA TEŞVİK EDECEĞİZ.. İSTANBUL PARK PİSTİNİ YENİDEN ETKİN HALE GETİRECEĞİZ..

Türkiye’de Otomobil Sporları’nın yeterince tanınmadığını ifade eden Mehmet Besler, özellikle gençleri ve kadınları teşvik ederek Uluslar arası başarılara imza atan sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Dünyada futboldan sonra en fazla ekonomik hacmi yaratan spor dalı olan Motor Sporlarının Türkiye’de de bu potansiyele sahip olduğunu anlatan Mehmet Besler; “ Şahsen üzerinde özellikle duracağım konu, motorsporlarının beşiği sayılan karting sporu. Ülkemiz 80 milyonluk nüfusuyla uluslararası arenada başarılara imza atabilecek sporcu yetiştirebilecek potansiyele sahip. Ancak bunu başarabilmek için en aşağıdan başlamak gerekiyor. Karting sporunu, TOSFED’in maddi ve manevi destekleriyle, mutlaka ve mutlaka geliştirmek gerekiyor. Böylece hem şampiyona hem de katılan sporcu sayısını artıracak adımlar atılmış olacak. Bir yandan ülkemizin ihtiyaç duyduğu sporcuları diğer taraftan da geleceğin dünya pist ve ralli şampiyonlarını yetiştirmiş olacağız.

Ne yazık ki bir diğer konu da İstanbul Park Pisti. Bazı nedenlerden dolayı dünyanın en iyi pistlerinden birinden yeterince yararlanamıyoruz. En kısa zamanda bu pistin ulusal ve uluslararası yarışlarda daha etkin kullanılması için gerekenleri yapacağız” dedi.

KULÜPLERİMİZİN İLETİŞİME VE ANINDA ÇÖZÜM ÜRETEN BİR FEDERASYONA İHTİYACI VAR..

TOSFED’e bağlı Kulüplerin, en başta kendileriyle iletişim kurulması ve ihtiyaç anında çözüm üreten bir federasyon beklentisi içerisinde olduğunu söyleyen Mehmet Besler; “TOSFED bugün Ralli, Pist, Off-Road, Trial, Karting, Tırmanma, Drift, Klasik Otomobil ve Rallikros gibi ulusal şampiyonaların düzenlenmesinden sorumlu ve bunları, farklı illerde bulunan kulüp ve derneklerin desteğiyle hayata geçiriyor. Her branşta pek çok farklı sorun olmakla birlikte, istişare yoluyla giderilmeyecek sorun da bulunmuyor. Onların bu yapının bir parçası olduğunu asla unutmayacağız ve erişilebilir olacağız. Maddi konularda duydukları destek için de federasyon olarak kaynaklarımızla elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Yaptığımız çalışmalara göre yüzde 30-50 arasında bir destek artışı mümkün. Bunlara ilave olarak sponsor bulunması veya bazı zorunlu bedellerde indirim yapılması dahi mümkün görünüyor. Örneğin motorsporlarının en büyük gider kalemlerinden olan malzeme temini ve ithalat işlemlerinde yardımcı olabilmek için özel çalışmalar yapabileceğimizi biliyoruz” şeklinde konuştu.

OTOMOTİV ANA SANAYİİ İLE İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRECEĞİZ..

TOSFED Başkan adayı olarak yapmayı planladıkları projeleri de anlatan Mehmet Besler, “ Bilinmesi gerekir Sayın Serkan Yazıcı döneminde önemli icraatlar gerçekleştirildi. Bu nedenle mevcut yürüyen projeler ve sportif faaliyetler aynı şekilde sürdürülecek. Ancak elbette mevcutları daha ileriye taşıyacak projelerimiz var. Bunların başında da özellikle genç sporcuların ihtiyaç duyduklarını düşündüğümüz profesyonel sporcu yetiştirme merkezi geliyor. Burada yetişen sporcularımız, branşlarına göre sportif etkinlikler yaparak kendi sporları için gereken fiziki ve mental kondisyona sahip olacaklar. Aynı zamanda özel eğitimlerle yine branşlarında ihtiyaç duyacakları bilgi, beceri ve deneyime de kavuşacaklar” dedi.

Otomobil Sporları ile Otomotiv Ana Sanayii’nin ilişkilerinin güçlü olmasının Türkiye’de motor sporlarının gelişiminde çok önemli olduğunun altını çizen Mehmet Besler, sözlerini şöyle sürdürdü; “Örneğin yönetimimiz özellikle otomotiv ana sanayii ile ilişkileri güçlendirecek adımlar atacak. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) gibi yapılarla işbirlikleri yaparak hem Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişmesine imkan sağlayacağız hem de markaların motorsporlarında daha fazla yer almasını ve desteklemesini sağlayacağız. Yıllardır motorsporlarına desteklerini esirgemeyen Ford Otosan ve Tofaş gibi marka ve kurumlara yenilerini ekleyerek daha rekabetçi ve keyifli motorsporları ortamı yaratacağız.

YENİ BRANŞLARDA MÜSABAKALAR DÜZENLEMEK İSTİYORUZ. BUNLARIN BAŞINDA TCR SERİSİ GELİYOR..

Karting sporunu geliştirmek ve yaymak adına yeni yarışlar planladıklarını açıklayan Mehmet Besler; “Seçildiğimizde, kulüplerimizi desteklemek ve sporcu sayısını artırmak adına yeni branşlarda müsabakalar düzenlemek istiyoruz. Bunların başında da TCR Serisi geliyor. İlk olarak 2014 yılında ortaya çıkan bu seri bugün dünyanın dört bir yanında koşuluyor. Şu anda bu seriye araç sağlayan 11 otomobil markası bulunuyor ve özellikle sporcularımızın ulusaldan uluslararası yarışlara geçişleri için çok önemli bir basamak anlamına geliyor. Buna ilave olarak karting sporunu geliştirmek ve yaymak adına yeni yarışlar planlıyoruz. Ayrıca artık mahalli yarışları da TOSFED olarak destekleyeceğiz. Ralli sporunun en alt basamağına vereceğimiz destekle ulusal şampiyonaya yeni sporcu ve takımlar kazandırabileceğimize inanıyoruz.

BAŞKAN VEKİLİ ADAYI YALÇIN ARSAN, YENİ PROJELER VE YENİ İŞ BİRLİKLERİ İÇİN EN GÜÇLÜ YÖNETİM ADAYI OLDUKLARINI SÖYLEDİ..

Toplantıda yönetim ekibini de tanıtan Mehmet Besler’e “Başkan Vekili Adayı” olarak en büyük desteği veren Yalçın Arsan’da, yaptığı konuşmada Mehmet Besler’in yapıcı ve uzlaşmacı yaklaşımının motor sporlarının farklı boyutlarını biraraya getirebileceğini gördüğü için yanında olduğunu ifade etti. Yalçın Arsan, konuşmasında şunları anlattı ; “Bu önemli seçimin spora ve ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini umarım. Ben Federasyondaki rolümü sporun otomotiv sektörü ile daha fazla yakınlaşması için yeni yollar aranması olarak görüyorum.  1988 yılından bu yana hem sporun hem de otomotiv sektörünün içindeyim. 30 yılı aşan bu dönem süresince sporcu, yönetici ve sponsor rollerini bizzat deneyimlemiş biri olarak Mehmet Besler’in ekibine katma değer yaratabileceğimi düşünüyorum”.

Yalçın Arsan, sözlerini şöyle sürdürdü ; “ Bana göre sporumuz son dönemde önemli adımlar attı. Daha ileri gitmesi için atılacak adımlar biraz daha yapısal ve stratejik olmalı. Sportif açıdan global motorspor dünyasındaki değişiklikleri takip etmek önemli bir gündem. 21. yüzyılda her şey çok hızlı değişiyor, buna sporumuz da dahil. Yerel açıdan da sporun Türkiye’deki önemli paydaşlarının ihtiyaçlarının anlaşılmasının ve eldeki imkanlarla bunların ne kadarının karşılanabildiğinin analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonraki adım şu anda yapamadıklarımızı yapabilmek için gereken kaynağı nereden bulacağımız konusu. Burada yeni projeler ve işbirlikleri devreye girecek. Bunu yapabilecek güçlü bir camiaya sahip olduğumuzu düşünüyorum.

MEHMET BESLER kimdir?

1972 yılında İstanbul’da doğdu ve 1989 yılında Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi Kalıp Bölümü’nü bitirdi. Hızla ticaret hayatına atıldı ve dil eğitimi için 1997-1999 yılları arasında İngiltere Bournemouth Business School’da eğitim aldı. Türkiye’ye döndükten sonra iki yıl kadar Kerem Pres A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini üstlendi. 2001 ile 2017 yılları arasındaysa Copa Isı Sistemleri A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yaptı ve şu anda da şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Motorsporlarına 2001-2002 sezonunda Hakan Dinç tarafından organize edilen Mutlu Cup Türkiye Şampiyonası ile giriş yaptım Hatta o yıl 6 pol pozisyonu ve 5 birincilik elde ederek Türkiye Pist Şampiyonası’nda favoriler arasına girdi.

2003 sezonunda Borçelik ve Akzo Nobel Sponsorluğu ile yarıştı ve o sezon Ege Rallisi Gurup N3 birincisi ve Hitit Rallisi Gurup N3 ikincisi oldu. Hemen ardından 2004 sezonunda da Türkiye Ralli Şampiyonası’nda “Mobil/ST Racing” takımında Mitsubishi Evo 8 otomobille yarıştı ve “Coşkunöz Holding” sponsorluğunda 2004 yılı Avrupa Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı Gurup N birincisi oldu. Yine aynı sezon farklı klasmanlarda da başarılı sonuçlar elde etti. Kariyerinde en üst seviyeye ise 2005-2006 sezonunda Ford Rally Team Turkey takımına transfer olarak ulaştı. Profesyonel yarış kariyerinin başladığı bu takımda hemen o sezon Türkiye Pilotlar Şampiyonu oldu ve takımına da Türkiye Markalar Birincisi ve Türkiye Takımlar Birincisi unvanlarını kazandırdı. 2007-2008 sezonunda Lassa Ralli Takımı adına yarıştı ve elde ettiği derecelerle takımının Türkiye Markalar Birincisi ve Türkiye Takımlar Birincisi olmasına katkı sağladı.

Aile geleneğimizin bir parçası olarak spora ve sporcuya destek veriyor ve bu konuda kendini ülkesine borçlu görüyor. 2003 yılında Coşkunöz Spor Kulübü’nü kurdu ve kulüp vasıtasıyla eskrim ile voleybol branşlarında ülkemize çok sayıda sporcu yetiştirdi.. 4’üncü ligden başlayan Coşkunöz Spor Kulübü Kız Voleybol takımı 1’inci lige kadar çıkmayı başardı ve ülkemizi gururlandırdı. Mehmet Besler’in kurduğu Eskrim takımımız ise milli sporcularıyla uluslararası şampiyonalarda pek çok iyi ve önemli dereceler elde etti.

Halen Fenerbahçeliler Derneği Bursa Şubesi, BOSSEK (Bursa Otomobil Sporları Kulübü) ve Bursaspor Kulübü’nde üyelikleri devam ediyor. 2000-2010 yılları arasında BOSSEK’te Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Halen motorsporlarında izinden giden oğlu Berkay Besler’in koçluğunu ve menajerliğini yürütüyor. Berkay Besler, profesyonel ve milli bir karting sporcusu. Birlikte spor yaşamı süresince Dünya 3.’lüğü, Avrupa 2’liği ve Türkiye şampiyonlukları elde ettiler. Özellikle motorsporlarının her branşına pilot yetiştiren karting sporunu çok yakından tanıyan Mehmet Besler; hem ülkemizde hem de yurtdışında genç bir pilottan profesyonel bir sporcuya geçişin tüm detaylarına hakimdir.

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir