Porsche Sportscup ve Endurance yarışlarında 3 Türk pilot yarışacak

Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe pilotlarından Arif Suyabatmaz, Yadel Oskan ve Cengiz Oğuzhan Avusturya’da bulunan Red Bull Ring’deki Porsche Sportscup ve Endurance yarışlarında yarışarak Türkiye’yi Avrupa pistlerinde temsil etmeye devam etti.

Türk pilotlarının Avrupa seferi devam ediyor. Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe pilotları, farklı Avrupa ülkelerindeki Porsche Cup organizasyonlarında ülkemizi temsil ediyor. Dünyanın önde gelen spor otomobil markası Porsche’nin farklı ülkelerde hayata geçirdiği heyecan fırtınası bütün hızıyla devam ediyor. Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe pilotlarından Arif Suyabatmaz, Yadel Oskan ve Cengiz Oğuzhan 16-17 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Porsche Sportscup’a katılarak ülkemizi temsil etti. Avusturya’nın Spielberg kentinde bulunan ve Mayıs ayında hizmete açılan Red Bull Ring’de gerçekleştirilen Porsche Sportscup’ta 45 pilot start aldı.

Yağmur altında gerçekleştirilen yarış öncesindeki sıralama turlarında etkileyici bir performans ortaya koyan Yadel Oskan kendi klasmanının en iyi zamanına imza atarak genel klasmanda 16. cepten start alırken, Cengiz Oğuzhan sınıfının en iyi 4. ve Arif Suyabatmaz ise sınıfının en iyi 7. zamanına imza attı.

Porsche Sportscup’a hızlı bir başlangıç yapan Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe pilotlarından Yadel Oskan ve Arif Suyabatmaz yarışın ilk bölümünde büyük bir talihsizlik yaşadı. Yarışın henüz başlarında meydana gelen kazanın içerisinde kalan Yadel Oskan ve Arif Suyabatmaz’ın araçları hasar aldı ve oluşan hasar nedeniyle yarış dışı kaldılar. Temiz bir yarış çıkartan Cengiz Oğuzhan ise yarışı kendi sınıfında 4. olarak bitirdi.

Pazar günü koşulan ikinci yarışta pilotlarımız tekrar üst sıralara doğru tırmandı. Yarışa arka sıralardan başlayan Yadel Oskan kendi sınıfında 4. olarak yarışı tamamlarken, Cengiz Oğuzhan ise yarışı 7. sırada bitirdi. Arif Suyabatmaz yine şansızdı. Girdiği ikili mücadelede lastiği hasar gören Arif Suyabatmaz yarışın bitmesine 6 tur kala yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Porsche Sports Cup ile aynı hafta sonunda Pazar günü öğleden sonra koşulan Endurance yarışlarında ise Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe pilotlarından ikisi başarılı bir yarış çıkardı ve podyum görerek bizleri gururlandırdı. 53 turluk yarış sonunda Yadel Oskan 997 Cup Otomobilleri klasmanında 2. olurken Cengiz Oğuzhan ise yarışı 3. sırada tamamlayarak podyum gördü. Kötü şans Arif Suyabatmaz’ın peşini burada da bırakmadı. Arif Suyabatmaz yarış başladıktan sadece birkaç tur sonra yaşadığı teknik sorun nedeniyle yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...