Kenan Sofuoğlu WSS Sıralama Turlarında İkincilik Kürsüsünde

Kawasaki Mahi Racing Team India sürücüsü Kenan Sofuoğlu Silverstone’da gridde ikinciliğe yerleşti ve böylece uzun ve hızlı İngiliz pistindeki yarışı kazanmak için iyi bir pozisyon elde etmiş oldu.

Sofuoğlu’nun takım arkadaşı Fabien Foret gridde yedinci sırayı elde etti ve Pazar günü 16 turluk tek WSS yarışına üçüncü sıranın içinden başlayacak, yani ilk birkaç virajda en öne geçebilmek için biraz çaba sarf etmesi gerekecek.

Silverstone’da bu kadar rekabetçi olduğu için oldukça mutlu olan Sofuoğlu bu sabah serbest antrenmanda uzun bir yarış simülasyonu yaptı. Simülasyonun iyi geçmesi sürücünün Pazar yarışı için kendine güveninin artmasını sağladı. Sıralama turlarında geride kalanlar önünü kesmese pole pozisyonundaki Sam Lowes’a daha da yaklaşabilirdi. Lowes aynı zamanda şu anda şampiyona klasmanında Sofuoğlu’ndan daha üstte yer alan tek sürücü.

Kevin Coghlan (Kawasaki DMC-Lorenzini) Silverstone’da kendi evinde mutlu bir sürücüydü. İskoçyalı sporcu Ninja ZX-6R’siyle gridde dördüncülüğe yerleşerek ikinci sıranın içindeki sürücülerin en başına geçti. Florian Marino (Kawasaki Intermoto Ponyexpres) toplamda beşinci en hızlı sürücü olurken geri dönen Kawasaki sürücüsü David Salom (Kawasaki Intermoto Ponyexpres) dokuzunculuğu elde ederek üçüncü sıranın içindeki son sürücü oldu. Sakat Intermoto Ponyexpres sürücüsü Loca Scassa ancak 20. olabildi.

Kenan Sofuoğlu: “Sıralama turlarının ardından ön sıranın içindeyim ve bu gayet iyi. Her halükarda motosikletim Silverstone’da çok iyi, beklediğimden bile iyi işliyor. Sabahleyin bir yarış simülasyonu yaptım ve sonuçlar bayağı tatminkâr oldu. Çok kolaylıkla çok hızlı bir tur süresi elde edebilirim. Ben hazırım, motosiklet hazır ve artık sadece yarışı bekliyorum. Yarışı kazanacağımızı umuyorum.”

Fabian Foret: “Bu yıl şu ana kadar sıralama turlarında tek bir turda bile çok hızlı gidemedim ve her seferinde hiç de mükemmel olmayan bir başlangıç pozisyonuyla bunun bedelini ödedim. Her zaman gridin ilk iki sırasının içinde yer almayı amaçlıyorum, ama işte yine üçüncü sıradayım. Yarışın başlarında öndeki grubun içine giremezseniz bu yarışlar hep zor geçer. Bu yüzden yarın başlangıçta önlere ulaşabileceğimi ümit ediyorum. Şu andaki sürüşümden memnun değilim, ama ben bir yarışçıyım ve yarış başladığında işlerin benim için daha iyi gideceğini biliyorum. Sadece bir noktada biraz zaman kazanmam gerekecek. Yarın yarışın nasıl geçeceğine bakacağız.”

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...