Ken Block, Pirelli F1 Test Aracının Direksiyonuna Geçiyor

Gymkhana efsanesi ve Dünya Ralli Şampiyonası yıldızı Ken Block, Pirelli’nin Formula 1’e girme kararı aldığı günden bu yana testlerinde kullandığı Formula 1 aracını kullanacak. Son olarak 2009 Grand Prix sezonunda yarışan araç, 2011 Formula 1 araçlarının regülasyonlarına uygun olarak modifiye edildi.

Dünyanın önde gelen pilotlarından biri olan ve otomobil tutkunlarının yakından da takip ettiği bir isim olan Ken Block; Gymkhana ve Dünya Ralli Şampiyonası’nın ardından şimdi de Formula 1 aracının koltuğuna geçiyor. Ken Block 2010 Haziran tarihinde Formula 1’e girme kararı alan Pirelli’nin F1 PZero’yu geliştirmek için kullandığı Formula 1 aracını kullanacak.

Son olarak 2009 sezonunda yarışan bu araç, 2011 F1 Dünya Şampiyonası araçlarının regülasyonlarına uygun olarak aerodinamizm ve ağırlık bakımından en iyi sonucu elde etmek üzere modifiye edildi. Geliştirilecek F1 PZero lastiklerine ışık tutacak olan Pirelli test pilotu Lucas di Grassi, 5 Ağustos tarihinde Monza’da gerçekleştirilecek ilk Formula 1 deneyimi öncesinde Ken Block’a bazı bilgiler aktaracak.

2009 sezonun podyum gören 700 HP gücündeki Formula 1 aracıyla piste çıkacak olan Ken Block sarı renkli yumuşak ve kırmızı renkli süper yumuşak olmak üzere iki farklı F1 PZero ile piste çıkacak. Bu lastikler sadece iki turda normal performans ısısı olan 100 dereceye ulaşıyor. Ken Block daha sonra yumuşak lastiklere oranla daha dayanıklı yapısıyla öne çıkan beyaz renkli medium ve gümüş renkli sert olmak üzere iki adet daha sert lastiği de kullanacak.

Ken Block “Bugüne kadar pilotluk kariyerimde birçok ilginç deneyime imza atmış olmaktan gurur duyuyorum, ancak bu seferki çok farklı bir şey. Dünyanın her köşesinden otomobil tutkunları Formula 1 ilgi duyuyor. Bu derece önemli bir organizasyonda yer alabilmek heyecan ve gururu aynı anda yaşatıyor. 2010 yılından bu yana partnerim olan Pirelli’ye bana bu fırsatı sunduğu için teşekkür ederim.

Pirelli’nin Milano’daki genel merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Monza aynı zamanda İtalya Grand Prix’sinin merkez noktası ve Formula 1 takviminin en popüler pisti olarak ünlenmiş durumda. İlk İtalya GP’sinin 1992 yılında Pirelli ile kazanılmış olmasından dolayı pist İtalyan üretici için ayrı bir öneme sahip. Uzun düzlükler ve hızlı virajlardan oluşan 5.793 metre uzunluğundaki pistin yüzde 80’i tam gaz geçiliyor.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Ken Block’un ilk Formula 1 deneyimini bizimle yaşıyor olmasından son derece mutluyuz. Üstelik bunun için Monza’dan daha anlamlı bir yer olamazdı. Eğleneceğinden eminim. Ken Block’u geçen seneki Gymkhana ve Dünya Ralli Şampiyonası etkinliklerini yakından tanıyor ve onun teknik alt yapısını ve yeteneklerini çok iyi biliyoruz. Gerçekten de Ken Block’un Pirelli F1 PZero lastikleri hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Dahası dünyanın farklı noktalarında bulunan milyonlarca Ken Block hayranının onu bir Formula 1 aracıyla görmek ve bu heyecana ortak olmak isteyeceğinden de eminim“diyerek Ken Block ile hayata geçirecekleri bu projenin öneminin altını çizdi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir