Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Trafikte hayat kurtaran 21 öneri

Bir yandan yaşamımızı kolaylaştıran araçlar; diğer yandan taşıdığı riskler nedeniyle de insanlığın en önemli sorunlarından biri olan “trafik”olgusunu ve buna bağlı “trafik kazası”olaylarını yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline getirdi.

Trafik kazalarının oluşmasında dört önemli faktör vardır.
Bunlar;

 • İnsan (sürücü, yolcu),
 • Araç-donanım,
 • Altyapı, yol ve trafik yoğunluğu
 • Çevredir (coğrafi ve iklimsel vs).

Bu dört faktörün arakesitinde trafik paydaşları olan sizleri hayata bağlayacak ve trafikte daha güvenli kılacak bazı uyarılarım olacak.

 • Aracınızı kullanırken yaptığınız iş, hayatınızın en önemli işidir.
 • 100 km uzaklıktaki bir yere saatte 120 km hızla gittiğinizde 50 dakikada ulaşırsınız. Aynı uzaklığa saatte 90 km hızla giderek 67 dakikada almış olursunuz. Sadece 17 dakikalık fark için yaşamınız riske atılmamalı.
 • Trafikte mümkün mertebe bir probleme girmemek, problemi çözmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.
 • Trafik canavarlarla dolu bir arena değildir. Yaşamın büyük bir bölümünün zorunlu olarak geçirildiği çok riskli bir ortaklıktır.
 • Bir motorlu araçta en önemli ve etkin faktör sürücüdür. Araçlara yanlışı ve doğruyu yaptıran sürücülerdir.
 • Bir araçta sürücüden sonra en önemli faktör lastiklerdir. Lastikler yol ile olan yaşam bağınızdır. En güçlü motor ve en iyi fren sistemi ile donatılmış yüksek teknoloji ürünü bir araçlarda bile ancak iyi lastikler ile güvenli sürüş yapılabilir.
 • Lastiklerle ilgili yapılan yanlışlar, hayatlarla ödenir. Yere sağlam ve doğru basmak için lastiğin içindeki havanın uygun basınçta olması gerekir. Havası olması gerekenden az olan lastik, ayağa bol gelen ayakkabıya benzer.  Değil koşmak, yürümek bile konforlu ve güvenli değildir.
 • Trafikte görmek ve görülmek esastır. Camlar, aynalar, güneşlikler ve aydınlatma donanımlarınızı kullanılır vaziyette tutun.
 • Kısa farlarınızı gündüzleri de yakın. Unutmayın en ölümcül kazalar gündüzleri güneşli günlerde ve düz yol kesimlerinde oluşur.
 • Trafik 360 derecedir. Her görmediğiniz bir noktanın arkasında bir tehlike gizlenir. Onun için aynalarınızı sık kontrol edin. Şerit değiştirirken başınızı sağ veya sol arkaya çevirip ölü noktayı/noktaları kontrol edin.
 • Aracınızı direksiyonu tek elle tutularak kullanmayın. Bu durum tek elle ayakkabınızın bağcığını bağlayamayacağınız gibidir. Direksiyonu her zaman iki elle ve 9:15 pozisyonunda tutun.
 • Yalnızca etkin frenleme ve fren sistemi hayat kurtarır. En iyi fren dönerek yavaşlayan tekerleklerle yapılır. Dönmeyen, kızaklayan ön tekerleklere yön verilemez. Dönen ön tekerleklere yön verilir. Aracınızdaki fren donanımlarını bu bağlamda değerlendirin.
 • Trafikte yapılan aşırı hız, amaca uygun olmayan eski ya da uygunsuz hava basınçlı lastikler, gereğinden fazla gaz, gereğinden fazla fren, gereğinden fazla direksiyon hareketi ve ani dekselerasyon sürücü kaynaklı kayma hareketini başlatan faktörlerdir.
 • Emniyet kemerini; her zaman, her yerde ve tüm yolcularınıza taktırın.
 • Kaza istatistikleri, ön koltuk yerine arka koltuktaki çocuk koltuğuna yerleştirilmiş çocukların daha güvende olduklarını göstermektedir. Büyük çocuklar (12 yaş üzeri) ön koltuğa oturtulmuşsa, çocuk mevcut kucak/emniyet kemeri ile iyice korunmuş olmalıdır ve koltuk en arka konuma getirilmelidir. 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta güvenli bir şekilde oturtulmalıdır. 12 yaş ve altındaki bir çocuğu asla ön koltuğa oturtmayınız. kesinlikle arkaya bakan bir çocuk koltuğunu aracın ön koltuğuna yerleştirmeyiniz.
 • Karayolunda yatay ve düşey trafik işaretlerine uyulmalı ve uymayanlar uyarılmalı.
 • Her yerde sabrı ve akılcılığı siz başlatın. Mümkünse yolu siz verin. Birisine yol vermek kısa zamanınızı alır. Hem trafiğe saygı ve hoşgörü katmış, hem de stressiz ya da daha az stresli araç kullanmış olursunuz.
 • Trafikte ve hayatın her alanında doğru bilgi ve doğru uygulama yani sürüş esastır.
 • Aracın manevra kabiliyetini korumak ve fren emniyetini sağlamak için lastik diş derinliği tüm lastiklerde en az 4 milimetre olmalıdır (yasal olarak 1,6 milimetre diş derinliği lastikte aşınmasının alt limitidir).
 • ABS fren, ASR de çekiş güvenliğini arttıran teknik üstünlükler sağlar. Hem ABS hem de ASR fizik kurallarını değiştiremez.
 • Aracınızın başlangıç, bakım & kontrol ve kullanımına özen göstererek sürüş güvenliğini geliştirmiş olursunuz.

Tatil yolculuklarının hız kazanacağı bu sıcak günlerde, sürüş emniyeti için araçtaki donanımlarınız eksiksiz olsun.

Ayrıca trafikte hem sabrınız bol olsun hem de trafik sizin için çekilir olsun.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑