Teknik Bilgiler

Published on Aralık 26th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yaşlı sürücüler neden orta şeritten gider?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Leeds Üniversitesi’nden İngiliz araştırmacılar, 60 yaş üstü yaşlı sürücülerin neden yolun ortasından gitmeyi tercih ettiği ortaya çıkardı.

İngiliz araştırmacılar, yaşlı sürücülerin kendilerini güvende hissetmedikleri için yolun ortasından gitmeyi tercih ettiklerini ileri sürdü.

Leeds Üniversitesi’nden araştırmacılar, araba kullanma simülatörü yardımıyla 60 yaş üstü sürücüler ile yaşları 18-40 arasında değişen sürücülerin motor becerilerini karşılaştırdı.

Araştırma, yaşlı sürücülerin şerit ihlali yaparak yolun ortasından gitmeyi tercih ettiklerini ve ancak hızlanmak zorunda kaldıklarında kolaylarına gelen şeride geçtiklerini gösterdi.

18-40 yaş arası sürücülerin ise yaşlılara oranla daha kolay risk aldığı ortaya çıktı.

Araştırmayı yöneten Dr. Richard Wilkie, motor becerilerinin zaman içinde zayıfladığını ve insanların hareketlerinde daha yavaş ve kararsız hale geldiğini belirtti.

Wilkie, “Beynimiz, bu durumla başa çıkmakta güçlük çektiği için daha az riskli seçeneklere yoğunlaşıyor. Bu nedenle yaşlı sürücüler, sağ ya da sol şeritten gitmek yerine yolun ortasından gitmeyi tercih ediyor” dedi.

Eğilimin başka alanlarda da söz konusu olup olmadığını kontrol etmek isteyen araştırmacılar, bir başka deneyde katılımcılardan tablet bilgisayarda belirli bir rotayı parmaklarıyla takip etmelerini istedi. Bu deneyde de 60 yaş üstü denekler, yolun ortasını tercih ederken, diğer katılımcılar sağ ya da sol şeritleri izledi.

“Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance” adlı dergide yayımlanan çalışma, orta yol eğiliminin sadece trafikle ilgili olmadığını, beynin zayıflayan motor becerilerle başa çıkmak için kullandığı bir strateji olduğunu ortaya çıkardı.

AA, Haber7 (derlenmiştir).

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑