Teknik Bilgiler no image

Published on Nisan 22nd, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

TEMPOMAT nedir ve ne zaman devre dışı kalır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

TEMPOMAT sizin için aracın hızını sabit tutar. Tempomat’ı, aracı uzun bir süre aynı hızda sürebileceğiniz zaman devreye alın. 30 km/h‘in üzerindeki her hızı ayarlayabilirsiniz.

Kaza tehlikesi: TEMPOMAT, yol ve trafik durumlarını dikkate alamaz. TEMPOMAT devrede olsa dahi trafiği sürekli olarak takip edin. TEMPOMAT sürüş sırasında size destek sunan, sadece yardımcı bir araçtır. Aracın seyretmekte olduğu hızın ve zamanında frenlemenin sorumluluğu tamamen size aittir.

TEMPOMAT’ı aşağıdaki durumlarda kullanmayın:

Sabit hızda sürüş yapmanızı engelleyen trafik durumlarında (örneğin trafik yoğunluğu veya virajlı yollar). Aksi takdirde bir kazaya neden olabilirsiniz.

Fren yaptığınızda veya hızlandığınızda tahrikli tekerler yer tutuşlarını kaybedebilir ve araç savrulabilir.

·

Kötü görüşte, örneğin sis varken, sağanak, yağmur veya kar yağışında.

Hangi durumlarda TEMPOMAT devre dışı kalır:

·

Fren yaptığınızda,

·

Aracınız elektrikli el freni ile emniyete alınmış ise,

·

Otomatik şanzıman P, R veya N pozisyonundayken,

·

ESP’yi kapattığınızda,

·

30 km/h’nin altındaki bir hızda gidiyorsanız.

Kaynak: Mercedes CL İşletme Talimatı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑