Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 21st, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Teknoloji dünyasının en ilginç 5 sözü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Söz 1: “All your base are belong to us.” “Size ait her şey aslında bize ait” olarak da çevrilebilecek bu söz, aslında Sega için geliştirilen Japon tabanlı bir oyunun Avrupa sürümünde ilk kez görüldü. Bu sözü hatırlayanlar oyunu hatırlayamıyor olsa da, bu söz öbeğinin birçok tartışmada kullanıldığı biliniyor.

Söz 2: Amerika Birleşik Devletleri’nin 1999’lı yıllarda başkan yardımcılığı görevini yürüten Al Gore, görevi süresince interneti yaratmak için kendi başına inisiyatif kullandığını bu sözlerle belirtmişti. Daha sonra ise Gore’a yönelik suçlamalar alıp başını gitmişti. Suçlamanın nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere “interneti yaratmak konusunda kendi başında inisiyatif kullandığı” sözünü kamuoyuna karşı kullanması olmuştu.

Söz 3: “I hear there’s rumors on the Interneta that we’re going to have a draft.” George W. Bush’un 17 Ekim 2000 tarihinde sarf ettiği bu cümlede dikkat çeken bir kelime vardı: O da hiçbir zaman çoğul olarak İngilizce’de kullanılmayan “Internet”in “Internets” olarak kullanılmasıydı. Daha sonra Bush’un bu sözlerini yorumlamaya çalışan uzmanlar ise Internets’in “internete bağlı bileşenler” olduğu fikrinde birleşti.

Söz 4: “You’ve got mail!”. AOL’de çalışan ve 1989 yılında bu sözleri kayda geçen Elwood Edwards’ın ismi yıllar sonra unutulsa da, bu sözü milyonlarca kez günümüze kadar tekrarlanmaya devam etti.

Söz 5: “On the Internet, nobody knows you’re a dog.” 5 Temmuz 1993 tarihinde Peter Steiner tarafından çizilen ve bu ilginç sözleri sarf edildiği çizgi filmde aslında “İnternette karşınızda kim olduğunu asla bilemezsiniz, belki bir köpek bile” demek istemiş de olabilir. Farklı yorumlara da açık olan bu söz öbeği, tahmin edeceğiniz üzere çizgi filmle sınırlı kalmadı ve çok farklı alanlarda milyonlarca insan tarafından dile getirilen cümlelerden biri oldu.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑