Teknik Bilgiler

Published on Mart 8th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Sınır tabaka ayrılması nasıl oluşur?

Sınır tabakada laminer, geçişsel ve türbülanslı bölgeler dışında önemli bir olay da ayrılmadır. Sınır tabaka içerisinde katı cidarı takip etmekte olan akışkan zerreleri bazı hallerde belli bir noktadan sonra aniden cidardan uzaklaşan bir yörünge takip etmeye başlarlar. Bu durumda ayrılmanın olduğu noktanın gerisinde akışkanın genel akım yönüne zıt yönde bir hareket yaptığı da gözlenir.

Ayrılmanın baslıca nedeni sınır tabaka içindeki akışkan zerrelerinin hareketini zorlaştırıcı yöndeki basınç kuvvetleridir. Sınır tabaka içinde zaten genel akım hızından daha düşük hızla, yani küçük bir momentuma sahip olacak şekilde hareket etmekte olan akışkan partikülleri, zıt yöndeki bir basınç kuvvetinin etkisi halinde, bu kuvveti yenebilecek kadar momentuma sahip olmadıkları takdirde daha da yavaşlayarak bir yerden sonra duvardan uzaklaşacak şekildeki harekete başlarlar.

Bu tip olaylar ters basınç gradyantı halinde ortaya çıkar. Yani, sınır tabakanın oluştuğu katı cidar boyunca basınç giderek artıyorsa sonuçta muhtemelen bir ayrılma ile karşılaşılabilir.

Ayrılma olayı sınır tabakanın laminer olduğu kısmında meydana gelirse laminer ayrılma,  türbülanslı kısmında meydana gelirse türbülanslı ayrılma olarak adlandırılır.

Laminer olarak ayrılan sınır tabaka, bazı hallerde ayrılmanın ardından türbülanslı hale dönüşerek yeniden cidara yönelebilir ve türbülanslı bir sınır tabaka olarak katı cidarı takip eder. Bu gibi hallerde sınır tabakanın ayrıldığı ve yeniden cidara yapıştığı noktalar arasında kalan bölgede kapalı bir dönel akım oluşur.

Kaynak: M. Adil Yükselen, “UCK 351 – Aerodinamik Ders Notları”

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑