Potansiyometre, direnç teli veya direnç cism..."/> Potansiyometre - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Potansiyometre

Potansiyometre, direnç teli veya direnç cisminden yapılmış değişken bir dirençtir. Şekil 53 potansi­yometre yapısını göstermektedir. Potansiyometre, güç besleme terminali ve şasi terminali ile hareketli koldan oluşmaktadır.
Güç besleme terminali ve şasi terminali arasındaki direnç potansiyometrenin tüm direncidir ve değişim göstermez. Buna karşın sinyal terminali ve şasi terminali arasındaki direnç hareketli kolun hareketi ile değişir ve sabit besleme voltajının dışında bölünmüş voltaj tipinde sinyal üretilir. Bu potansiyometre TPS, MRS (motor dönüş sensörü), EGR valf konum sensörü vb. gibi sensörler tarafından kullanılır. Ayrıca kanatlı tip hava akışı algılayıcı tarafından da kullanılır. Gaz kelebeği hareketi potansiyometrenin hareketli elemanını hareket ettirir ve hareketli parçanın hareketi sinyal terminalinde çıkış voltajı üretir. Gaz kelebeği valfi tam açıldığında yüksek voltaj (besleme voltajına yakın), tam olarak kapandığında ise düşük voltaj ortaya çıkar. Çıkış değeri besleme voltajı ve 0 V arasında değişiklik gösterir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑