Teknik Bilgiler

Published on Ocak 9th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mevcut araçların yüzde 100 sıkıştırmış doğalgazla çalıştırılmasına yönelik nelere dikkat edilmeli…

Dünyada ve Ülkemizde çevre dostu doğalgazlı vasıtalar, petrol türevi yakıt kullanan vasıtaların en önemli alternatifi olabilir. Sıkıştırmış Doğalgaz (SDG)’lı vasıtaların desteklenmesini gerektiren en önemli nedenler; ekonomiklik, çevre dostu ve insan sağlığına uygunluğudur. Doğalgaza dönüşüm standartlara uygun olarak yapıldığı takdirde, güvenlik ve teknik açıdan bir mahzurun olmadığı bilinen bir gerçektir. Teknolojik açıdan bakıldığında, mevcut vasıtaların yakıt kullanmak için doğalgazı tercih etmeleri beraberinde bazı önlemlerin alınmasını gerektirir.

Taşıtların doğalgaza çevrimi tamamen bir mühendislik uygulaması ve eğitimidir. Dönüşüm uygulaması yapılırken mutlaka malzeme, eğitim ve personel standartlarının önceden belirlenmesi gerekir. SDG’li vasıtalarda uygulanacak fiyatlandırma politikası; vergi kaybına yol açmadan, sektörü serbest piyasa şartlarında rekabete açacak şekilde olmalıdır.

Kaynak: Yaşar Yetişken, İsmail Ekmekçi, “Alternatif Yakıt Sistemleri Yönüyle Ulaşımda Doğalgaz Kullanımı”, topluulasimhaftasi.com, 2011.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑