MAP sensörü kontrol prosedürü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Sensör besleme voltajını ölçmek için dijital voltmetre kullanılır. Kontak açıkken, terminalde çıkış voltajını ölçün ve belirtilen giriş voltajının (5 V) olup olmadığını kontrol edin. Sensör çıkış voltajı termi­nal 2'de ölçülebilir. Daha sonra, kontak açıkken (Motoru çalıştırmadan) çıkış voltajı yaklaşık 3,9-4,1 V arasındadır ve rölanti sırasında çıkış voltajı 0,8-1,6 V arasında olur.
Motorun durduğu bazı durumlarda, marşa basın ve MAP sensörü kablo demetini sallayın. Eğer motor tekrar durursa, sokette zayıf temas olduğu sonucuna varılabilir. Kontak açıkken (marşa bas­madan) çıkış voltajı belirtilen voltaj aralığının dışına çıkarsa, MAP sensörü veya ECM arızalı olabilir. MAP sensörü çıkış voltajı belirtilen aralık dışında fakat motor hala rölantide ise, MAP sensörü haricinde gelişen bazı hasarlar mevcut olabilir. Örneğin, emiş tankı ve hortum arasında zayıf bağlantı, silindir içinde yetersiz yanma, emme manifoldunda hava kaçağı vb.
Rölanti sırasında, gaz kelebeği açılma miktarı değişmiyorsa, MAP sensörü çıkış voltajı sabit kalır. Diğer taraftan, gaz kelebeği açılma miktarı değişirse, MAP çıkış voltajı buna uygun olarak değişir. Düşük motor yükü durumunda sensör çıkış voltajı düşüktür ve emme manifoldunda yüksek vakum basıncı meydana getirir. Yüksek motor yükü durumunda yüksek voltaj çıkışı oluşur ve sonuç olarak emme manifoldunda düşük vakum basıncı meydana gelir.
Arıza Belirtisi:
Marşa basmak mümkün ancak motoru çalıştırmakta zorluk var.
Rölanti sırasında motor arızası.
Yakıt tüketimini arttıran ve katalitik konvektörü bozan aşırı miktarda yakıt enjeksiyonu meydana geliyor.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir