Lastik Kalite Derecelendirmesi Nedir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 15th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Lastik Kalite Derecelendirmesi Nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
UTQGS; aşınma, çekiş ve ısıya dayanıklılık alanlarında lastiğin performansını değerlendirmek için Amerikan DOT sistemi tarafından belirlenmiş bir standarttır. Sadece 13″ ve daha üstü janta sahip otomobil lastikleri için geçerlidir ve kış lastikleri bu kategoriye dahil değildir.

Aşınma: Aşınma notu, lastiğin kontrollü şartlar altında, belirli bir test pistinde gerçekleştirilerek elde edilen aşınma oranına bağlı karşılaştırmalı bir nottur. Örneğin 150 ile notlandırılmış bir lastik, pistte 100 ile notlandırılmış bir lastikten bir buçuk kat daha fazla aşınacaktır. Lastiklerin karşılaştırmalı performansları; kullanıldıkları gerçek şartlara bağlıdır fakat kullanılma alışkanlıkları, servis uygulamaları, yol koşullarındaki ve iklimdeki değişikliklere göre bu standarttan kayda değer bir şekilde ayrılabilirler.

Çekiş: Çekiş seviyeleri, en yüksekten en düşüğe, AA, A, B, ve C olarak sıralanabilir. Bu dereceler lastiğin belirlenmiş asfalt ve beton yüzeylerde ve kontrollü koşullar altında, ıslak zeminde test edilmesiyle ortaya çıkar. C seviyesindeki bir lastiğin çekiş performansı düşük olabilir.
Uyarı: Bir lastiğe atfedilen çekiş seviyesi düz-ileri harekette yapılan fren-çekiş testleri temel alınarak belirlenmiştir. Yani ivmelenme, viraj, kızaklama, ya da en yoğun durumdaki çekiş özelliklerini içermez.
Sıcaklık: Sıcaklık dereceleri A (En yüksek), B ve C'dir. Bu dereceler lastiğin kontrollü ve kapalı laboratuar ortamında test edildiğinde ısı oluşumuna olan direncini ve ısıyı dağıtma kabiliyetini temsil eder. Devamlı yüksek sıcaklık lastiğin içindeki materyallerin bozulmasına ve lastik ömrünün kısalmasına yol açar. Bunun yanında aşırı sıcaklık da ani lastik hatalarına yol açabilir. C derecesi tüm binek otomobil lastiklerinin Federal Motor Güvenlik Standardı No:109 altında uyulması gereken performans seviyesine tekabül eder. B ve A dereceleri laboratuar tekerlek test ortamında kanunen belirlenen asgari gereklilikten daha yüksek performans seviyelerine tekabül eder.
Uyarı: Bir lastik için sıcaklık derecesi uygun seviyede şişirilmiş ve aşırı yüklenmemiş bir lastik olduğu düşünülerek belirlenmiştir. Aşırı hız, düşük şişirme basıncı veya aşırı yükleme bir arada veya ayrı ayrı ısı artışına ve muhtemel lastik arızasına sebep olabilir.
Kaynak: http://www.pirelli.com.tr/web/technology/about-tyres/tyre-function/utqg/default.page adresindeki Üniform Lastik Kalite Derecelendirmesi” yazıdan derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑