Bir ürün ya da hizmetin kalitelilik tanımı, firmanın müşt..." /> Kalite nedir? Ne değildir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ocak 7th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kalite nedir? Ne değildir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

·

Kalite, kullanıma uygunluktur. (J.M. JURAN, 1992)

·

Kalite, şartlara uygunluktur. (P.B. CROBSY, 1979)

·

Kalite, eksiklerden kaçınmaktır. (TAGUCHI, ROSS,)

·

Kalite, bir ürün veya hizmetin belirlenenen ya da olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamıdır. (ISO 8402 – TSE 9005)

·

Kalite, müşterinin şimdiki ve gelecekteki isteklerinin karşılanmasıdır. (DEMİNG, 1992)

·

Kalite, bir mal veya hizmetin belirli gerekliliği karşılayabilme yeteneklerini ortaya koyan karakteristiklerin tümüdür. (ASQC – Amerikan Kalite Kontrol Derneği)

·

Kalite, ürünün sevkıyattan sonra toplumda neden olduğu en az zarardır. (GENICHI, TAGUCHI)

·

Performans: Üründe bulunan birincil özellikler,

·

Diğer Unsurlar: Ürünün çekiciliğini sağlayan ikincil unsurlar,

·

Uygunluk: Spesifikasyonlara, belgelere ve standartlara uygunluk,

·

Güvenilirlik: Ürünün kullanım ömrü içinde performans özelliklerinin sürekliliği,

·

Dayanıklılık: Ürünün kullanılabilirlik özelliği,

·

Hizmet Görürlük: Ürüne ilişkin sorun ve şikayetler

·

Estetik: Ürünün albenisi ve duyulara seslenebilme yeteneği,

·

İtibar: Ürünün yada diğer üretim kalemlerinin geçmiş performansıdır.

Kaynak: Rıdvan Bozkurt ve Aynur Odaman, ISO 9000 Kalite Güvence Sistemleri, 2.b. Ankara: Milli Produktivite Merkezi: 549, 1996, s. 4.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑