Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 26th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

HIDS (Honda Intelligent Drive Support) sürüş sistemi

Otomobil üreticileri, uzun bir zamandır üzerinde çalıştıkları ve “sürüş yardımcısı” olarak da adlandırılan sistemleri araçlarında yaygınlaştırmaktalar. Sürücünün yolda sarf ettiği çabayı azaltmayı ve özellikle sürücünün dikkatsizliği yüzünden meydana gelen kazaları önlemeye çalışan sistemleri geliştiren firmalardan biri de Honda. Honda’nın akıllı sürüş destek sistemi (Honda Intelligent Drive Support); sürücünün aracı kullanmak için harcadığı çabayı azaltmak ve yüksek hızlarda güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş. Geliştirilen HIDS sistemi, Honda Araç Güvenliği (ASV-Advanced Safety Vehicle) araştırma projesinin bir sonucu.

HIDS sistemi nasıl çalışıyor? Sistem, önde bir araç olduğunda bunu algılıyor ve bu araç ile HIDS sistemini kullanan aracın arasında güvenli bir mesafeyi koruyacak şekilde HIDSli aracın hızını kontrol ediyor. Sistem aynı zamanda aracı şeritte tutmak amacıyla şerit çizgilerini tespit ediyor ve sürekli olarak aracın yanal pozisyonunu da kontrol edebiliyor. HIDS sisteminin temel bileşenleri; bir kamera, lazer radar, sapma sensörü, şerit sürüş kontrolü ve elektronik kontrol ünitelerinden ibaret. Bu bileşenlerin dışında kontrol ünitesinin komutlarını yerine getiren son kontrol elemanları (actuator) bulunuyor. Bunların arasında fren, gaz kelebeği, elektrikli direksiyon hareketlendiricileri ve gösterge alarmı bulunuyor.

HIDS sistemi, önde başka bir araç bulunmadığı zaman aracın sabit bir hızda ilerlemesini sağlıyor. Önde bir araç olduğundaysa önceden belirlenen hıza düşülüyor veya takip mesafesine göre aracın yavaşlatılması sağlanıyor. Bunu gerçekleştirmek için sistem gaz kelebeğini kapatarak aracın yavaşlamasını sağlıyor. Eğer gerekirse frenleri de devreye alıyor ve araçların arasındaki uygun mesafeyi korumaya çalışıyor. Ancak iki aracın arasındaki mesafe yavaşlamaya rağmen azalmaya devam ederse sistem sürücüye bir uyarı sinyali gönderiyor. Eğer öndeki araç saparsa veya şerit değiştirirse de otomobil yine belirlenen hıza ulaşmak için hızlanmaya başlıyor. Sistem bu işlemi gerçekleştirmek için aynı şeritte ilerleyen araca göre otomobil üzerinde optimum hız kontrolü uyguluyor. Bu durumda lazer radar ölçümleri, HIDS sistemiyle öndeki araçla olan mesafenin ölçülmesini sağlıyor ve hız sensörüyle sapma oranı algılayıcısı aracın hareketini denetliyor. HIDS sisteminin bu işlevi sayesinde arkadan çarpma kazalarının azaltılması sağlanırken, sürücünün de pedalları daha az kullanması öngörülüyor.

Sistemin temel fonksiyonlarından biri de otomobilin şeritteki konumunun kontrolü. Bunu yerine getirmek için sistem yoldaki çizgileri belirliyor. Kesik çizgiler, çift kesik çizgiler ve sarı şerit işaretlerinin tanınması Honda’nın geliştirdiği görüntü işleme cihazı sayesinde sağlanıyor. Şerit işaretlerinin genişliği, uzunluğu ve sürekliliği bir kameranın algıladığı görüntülerin işlenmesiyle denetleniyor ve böylece sistemin yoldaki şerit çizgilerini tanıyabilmesi sağlanıyor. Görüntü işleme sisteminin elde ettiği veri bir elektronik kontrol ünitesiyle işleniyor ve aracın şeridin ortasında olması için gerekli olan yönlendirme torku hesaplanıyor. Ayrıca sistem elektrikli hidrolik direksiyon için uygulanan akımı da kontrol ediyor ve bu şekilde aracın sürekli olarak şeritte kalmasını sağlıyor. HIDS’in bu işlevinde en avantajlı yönlerinden biri sürücünün aracı şeritte tutmak için yaptığı direksiyon hareketlerinin önemli oranda azaltılabilmesi. Ani çapraz rüzgarlar ve diğer dış faktörler oluştuğunda bile sürüş güvenliği geliştiriliyor. Eğer araç şeridinde sağa sola gitmeye başlarsa sistem sinyal veriyor ve sürücü gereken hareketi yapması için uyarılıyor.

Bunların dışında sürücünün önündeki gösterge panelinde HIDS sistemine ait bir gösterge grubu bulunuyor. Kokpitten yapılan ayarlar burada da görüntülendiği gibi önde giden araç ve şerit durumu göstergesi hız göstergesinin hemen altına yerleştirilmiş; ayrıca uyarı veren sesli ve görüntülü göstergeler panel üzerinde konumlandırılmış.

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑