Elektronik kontrol ünitesinin (ECU’nun) donanım mimarisi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ECU’nun içerisinde bilgilerin kaydedildiği kısım hafıza bölgesidir. Hafıza, denetleyicideki kontrol planı veya programını saklamak için kullanılır. Hafızada saklanan bilgi, hangi girişe göre hangi çıkış işaretinin saklanacağı ile ilgilidir ve gerekli hafıza miktarını programın
yapısı belirler. Hafızalar saklanan bilginin kaybolup kaybolmamasına bağlı olarak iki grupta incelenebilir.

RAM (Random Access Memory) Bellekler: RAM adı verilen rastgele erişimli belleklerdir. Bu tip belleklerde enerjinin kesilmesi ile birlikte eldeki bilgi kaybolur. Programlama esnasında yazma ve okuma işlemlerinin yerine getirilmesinde kullanılır.

ROM (Read Only Memory): ROM adı verilen salt okunur belleklerdir. Bu tip belleklerde enerjinin kesilmesi durumunda bile veriler silinmez. Şasi ve aktarma organları gibi bölgelerle karşılaştırıldığında konfor ve kabin elektronikleri güvenlik bakımından daha az gereksinime sahiptir. Bu nedenle bu bölgedeki ECU tek işlemci ile çalışır.

Kaynak: Mustafa Acaroğlu, Hasan Aydoğan   ve A. Engin Özçelik’in makineihtisas.com web sitesinde yayımlanan “İçten Yanmalı Motorlarda Kullanılan Kontrol Sistemleri ve Elektronik Kontrol Ünitelerindeki Gelişmeler” konulu çalışmalarından derlenmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir