Aracı park ederken yakıt tüketimini azaltmak için ne tür..."/> Doğru park etmek yakıt tüketimini nasıl etkiler? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 8th, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

0

Doğru park etmek yakıt tüketimini nasıl etkiler?

Aracı park ederken yakıt tüketimini azaltmak için ne tür önlemler almak gerekir. Bu konuya bir projeksiyon yansıtırsanız memnun olurum?
Değerli Okuyucum,
Aracı park ederken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, zor manevraları park ederken yapmak ve parktan çıkarken yapmamaktır. Aracın motoru sıcak olduğu zaman yapılan zorlayıcı manevralar, soğuk olduğunda yapılan aynı manevralardan daha az yakıt tüketmenize sebebiyet verecektir. Aslında en doğru yöntem, aracınızı parktan çıkarırken manevra yapmanıza gerek kalmayacak şekilde park etmektir. Sıkışık park yerlerinden çıkarken mecbur kalmadıkça klima ve silecekleri çalıştırmamak gerekir. Yakıt deposunu yeni doldurmuş iseniz aracınızı yokuşta burnu aşağıya gelecek şekilde park edin. Ayrıca aracınızı mümkün mertebe gölgelik alanlara park etmeye çalışın. Çünkü bu uygulama klimaya olan ihtiyacı azaltacağından dolayısıyla yakıt tüketimini de azaltacaktır.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑