Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 16th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Distronic sistemini kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

DISTRONIC hızı düzenler ve otomatik olarak önde giden araca olan mesafeyi sabit tutar. DISTRONIC, önünüzde sizden daha yavaş giden bir araç algıladığında aracınızı frenler ve sizin tarafınızdan belirlenen mesafeyi korur.

Trafik durumu hızı yükseltmeye uygunsa, örneğin önde giden araç hızlanırsa veya şeritten çıkarsa, DISTRONIC sizin belirttiğiniz gereken değer hızını ayarlar. Distronic için güncel ayarları kumanda sisteminden bakabilirsiniz

Uyarılar:

  • Distronic sürüş sırasında size destek sunan, sadece yardımcı bir sistemdir. Aracın seyretmekte olduğu hızın, diğer araçlara olan mesafenin ve zamanında fren yapmanın sorumluluğu tamamen size aittir.
  • Distronic  şu durumlara tepki vermez: Yayalara, duran engellere, örneğin duraklayan veya park eden araçlara, karşı istikametten gelen araçlara ve kavşak trafiğine.
  • Distronic önde giden dar araçları algılamayabilir, örneğin motosikletler ve şeridini ortalamadan giden araçlar. Bu yüzden Distronic devrede olsa dahi trafiği sürekli olarak takip edin. Tehlikeleri çok geç algılayabilir ve böylece bir kazaya sebebiyet verebilir ve kendiniz ile birlikte başka insanları da yaralayabilirsiniz.
  • Distronic hava şartlarını dikkate almaz. Distronic’i aşağıdaki durumlarda kapatın veya açmayın:
  • Kaygan yollarda, karda ve buzda. Fren yaptığınızda veya hızlandığınızda tekerlekler yer tutuşlarını kaybedebilir. Araç savrulabilir
  • Sensörler kirliyse veya kötü görüşte, örneğin sis varken, sağanak yağmur veya kar yağışında. DISTRONIC olumsuz şekilde etkilenebilir.

Distronic, gidilen hıza bağlı olarak aracınızı maksimum 2 m/s2 ile frenler. Bu değer, aracınızın maksimum frenleme kapasitesinin yaklaşık % 20sine denktir. Fren gücü yeterli gelmediğinde, bir çarpışmayı engellemek için ilave olarak fren yapmanız gerekir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑