Teknik Bilgiler

Published on Ekim 17th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Crossover mı kompakt van mı? Neden?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Aslında bu ikili için tam bir büyük küçük kavgası yaptıkları söylenemez. Konuyu 2010 model Peugeot 3008 ve 5008 modellerinden yola çıkarak açıklamaya çalışalım. Peugeot’nun ikisi de 308 altyapısı üzerinde yükselen 3008 ve 5008 modelleri, daha ziyade kompakt sınıfta ne kadar büyüklüğe ihtiyaç var kavgası yapıyor. İkiliden 3008, bir crossover olmasına rağmen vanları andıran tasarıma sahip. Yerden yüksekliğini gizleyen tasarımı ve yüksek tavanı sayesinde 3008 için maceracı genlerini gizliyor tanımlaması yapılabilir. Çünkü aslında o gelişmiş ESP’si sayesinde çekiş sistemini farklı zemin özelliklerine göre ayarlayabilen ve Grip Control olarak adlandırılan akıllı bir yardımcıya sahip. 3008 oldukça geniş bir iç mekan da sunuyor. 5008’se kardeşinden farklı olarak gerçek bir van. Uzun boylu ve yüksek tavanlı van, bu sayede kabin ferahlığı konusunda bir adım daha ilerde. 5008’in Grip Control karşısında sunduğu özelliğiyse akıllı koltuk katlama tekniği ve üçüncü sıra koltuklar. Bu koltuklar çoğu rakibinde olduğu gibi sadece acil kullanımlar için ama koltukların tamamen düz zemin oluşturularak yatırılabilmesi kullanışlılık için büyük bir artı.
Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑