Bosch'tan Elektronik Yaya Koruma (EPP) sistemi nedir? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 29th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bosch'tan Elektronik Yaya Koruma (EPP) sistemi nedir?

Bosch, yayalar ve bisikletliler için artırılmış koruma sağlayan EPP sisteminin üretimine başlıyor.
İstatistiklere göre, özellikle yayalar ve bisikletliler için cadde trafiğinde ölüm riski oldukça yüksek. 2005 yılında trafik ölümlerindeki pay Avrupa Birliği'nde yüzde 25 oranında, Kore ve Japonya'da ise bu oran yüzde 45'lere ulaşmış bulunuyor. Yayaların ve bisikletlilerin kendilerini trafik kazalarına karşı koruyabilmesi amacıyla, Bosch yeni teknolojiler geliştiriyor. Bu teknolojiler arasında, aracın ön ucunun bir çarpışmadaki etkinin çoğunu emmesini sağlayan yenilikler de yer alıyor.
Avrupa Birliği, konuya ilişkin olarak ''eSafety''(eGüvenlik) programını 2010 yılı itibariyle AB ülkelerindeki trafik kazalarını yarıya indirme amacıyla hayata geçiriyor. Bu kapsamda, Avrupa-NCAP çarpışma testi de yayaları korumak için etkili teknikler arasında yer alıyor. Japonya ve Kore'de ise yasa koyucular da benzer ölçümlerle hareket ediyor.
Bosch'tan güvenli ve etkili çözüm
EPP(elektronik yaya koruması) yayalar için aktif  darbe koruyucu elektronik kontrollü sistem ile, Bosch otomotiv işkoluna güvenli olduğu kadar etkin maliyetli bir sistem sunuyor. EPP; kaza tespitinde kendini yıllardır kanıtlamış olan arabanın ön ucu için ivme sensörlerinden ve saniyenin küçük parçalarında motor kaputunu yükselten erişim düzeneğini tetikleyen bir kontrol biriminden oluşuyor. Sistem, çarpılan gövdeye daha efektif bir ''deformasyon alanı'' sağlıyor ve yaralanma riskini azaltıyor. Bir alternatif olarak, hava yastıkları da çarpışma koruyucusu olarak göz önünde bulunduruluyor.
Bosch tarafından EPP için geliştirilen bir diğer özel sistem  ise, çarpışmayı güvenilir bir şekilde tespit ve analiz eden özellik. Bu özellik sayesinde, sistem bir insan bedenini ya da bir alışveriş arabası gibi cansız nesneleri  tam olarak ayırt edebiliyor. Canlı bedenleri tespit eden sistem, koruma amaçlı işlevleri aktive ederken, cansız nesneleri tespit etmesi durumunda fonksiyonlar aktive olmuyor. Bosch düzenlediği birçok testten 3000'den fazla veri elde etti. Bu verilere dayanarak ve yüksek zekalı algoritmaların yardımıyla, EPP anında ve güvenilir bir biçimde koruyucu mekanizmaları tetikliyor. EPP'li iki araç modelinin bu yıl seri üretimine başlanıyor, ve yakında sistemin ilave uygulamaları da hayata geçecek.
Kaynak: Bosch Basın BülteniYazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.