Benzin, propan ve bütanın alt ısıl değeri - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 24th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Benzin, propan ve bütanın alt ısıl değeri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Propan/bütan oranı 50/50 mertebesindeki LPG’nin alt ısıl değeri 46.0 Mj/kg veya 546.1 kg/m3 (25.1 Mj/litre)’dir. Stokiyometrik karışımın sahip olduğu ısıl değerler açısından durum incelendiğinde, karışımın alt ısıl değeri benzin için 3482 kj/m3, propan için 3414 kj/m3 ve bütan için 3446 kj/m3 mertabesinde olup propan/bütan oranı 50/50 mertebesindeki LPG için 3430 kj/m3’tür.
LPG yakıt kullanımı sonucunda benzine oranla motor gücünde, teorik olarak, %2 mertebesine varan bir düşüş beklenir. Ancak motor parametrelerinin aynı performansı sağlayacak şekilde kontrolü de mümkündür. Genellikle pratikteki uygulamalarda karbüratörlü motorlarda maksimum güçte ancak %3-5 mertebelerinde bir azalma görülmektedir.
Kaynak: Kadir Gündoğan, Bülent Serdar Ulusoy, Veli Çelik’in  Uluslararası 9. Yanma Sempozyumu’nda (2006) yayımlanan “Benzinli Motorlarda Alternatif Yakıt Kullanımının Motor Performansına Etkilerinin İncelenmesi” konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑