..."/> Atölyedeki verimliliği sağlamada teknik metot etüdü ve zaman etüdü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 28th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Atölyedeki verimliliği sağlamada teknik metot etüdü ve zaman etüdü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Otomotiv endüstrisindeki gelişmeler taşıtları, insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline
getirmiştir. Otomobiller 1500 kilometreden itibaren oto bakım atölyelerine, servislere girmeye başlarlar. Bir otomobil için her 10.000 kilometrede periyodik bakım yaptırmak onun düzenli çalışmasındaki temel faktördür. Çağımızda teknoloji hızla gelişmekte ve zaman ekonomisi her geçen gün önemini arttırmaktadır. Araç sahibi insanlar, araçlarının periyodik bakım işlemlerinin optimum kısa sürede yapılmasını beklemektedirler. Atölye yönetiminde üzerinde en çok araştırılan konu, işlerin daha kolay, daha düşük maliyette ve daha kısa sürede nasıl yapılabileceği konusudur. Özellikle oto bakım atölyeleri, günümüzde giderek güçleşen rekabet ortamında varlığını sürdürebilmek, başarılı olabilmek için verimli olmak zorundadırlar. Atölyedeki bu verimliliği sağlamada en önemli teknik metot etüdü ve zaman etüdü’dür. 
Gerek araçların tasarımının ve üretiminin yapıldığı fabrikalarda, gerekse araçların bakım – onarım – ayar işlerinin yapıldığı oto bakım atölyelerinde çalışan insanlar, işin yapılma zamanı (Standart Zaman)’nın bilinmemesinden kaynaklanan iş yüklenmeleri, insan – makina – çevre uyumsuzluklarından dolayı işte aksamalar, işe isteksizlikten dolayı yavaş çalışmak gibi problemlerle karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bu tür problemlerin çözülmesinde Ergonomi biliminden faydalanılmıştır. A.B.D.’de Ergonomi uzmanlarının %80’i ürün ve çalışma yeri tasarımında, %20’si süre tasarımında çalışmaktadır.
Kaynak: Selami Sağıroğlu’nun “Otomotiv Bakım Atelyelerinde Uygulamalı Metot Etüdü, Zaman Etüdü ve Islah İmkanları Üzerinde Bir Araştırma” (10. Uluslararası Yanma Sempozyumu, Sakarya, 9-10 Ekim 2008) konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑