Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 2nd, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araç koltuklarındaki lekeler nasıl çıkarılmalı?

Yan hava yastıkları olan araçların ön koltuklarında, koltuk kılıflarına çok fazla temizleyici uygulamayın. Koltuk kılıflarında kimyasal solventler veya sert deterjanlar kullanmayın. Bu önlemlerin alınmaması, yan hava yastıklarının kirlenmesine neden olabilir ve bu durum bir çarpışma sırasında yan hava yastıklarının performansını olumsuz etkiler. Aracınızın koltukları üzerine dökülebilecek yiyecek ve içeceğin zararlarını azaltmak için öncelikle aracınızda bol miktarda kağıt mendil veya havlu bulundurmanızı öneririm. Dökülen sıvıyı bol kağıtla emdirerek alınız. Kağıda sıvı gelmeyene kadar bu işleme devam ediniz. Lekelenen yeri ovuşturmayınız, eğer dökülen yerde iz hâlâ belirgin ise döşeme lekelerini çıkarıcı bir madde ile temizleyiniz. Tabii ki size en yakın yetkili araç kuaförlerine başvurabilirsiniz ya da leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz.
Aracınızın üreticisinin araç koltuklarındaki lekelere yönelik önerdiği temizleme ürünlerinin kullanılması gerekir. Kullanıcı el kitaplarında bu temizleyiciler belirtilmektedir. Şayet aracınızın kullanıcı el kitabı yoksa üretici firmanın satış sonrası hizmetler (SSH) biriminden bir adet edinebilirsiniz.



Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑