Bir kurşun (Pb) ve bir kurşun dioksit (PbO2) plaka, se..."/> Akünün boşalması (deşarj olması) - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Nisan 26th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Akünün boşalması (deşarj olması)

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Bir kurşun (Pb) ve bir kurşun dioksit (PbO2) plaka, seyreltilmiş sülfürik asit (H2SO4) elektroliti­nin içine daldırıldığında, plakalar arasında elektro­motor kuvveti doğar ve kurşun plaka negatif, kurşun dioksit plaka pozitif yüklenirler. Bu plakalara bir dış devre bağlandığında, devre­den elektrik geçmeye başlar. Bu, elektrolit için­deki sülfürik asitle plakalardaki kurşunun reaksi­yona girmesine neden olur. Sonuçta her plaka­nın etrafında kurşun sülfat tabaka oluşur. Elektrolit içindeki sülfürik asit oranı ve buna bağlı elektrolitin özgül ağırlığı düş­meye başlar. Eğer bu durum akü tekrar doldurulmadan devam ederse, akü boşalmasının oluşturduğu sert kurşun sülfat kristalleri (PbSO4), her iki plakanın yüzey­lerini kaplayacaktır (Bu olduğunda “plakalar sülfatlandı” denilir). Her iki plaka da aynı miktarda kurşun sülfat ile kaplandığından, birbirlerine göre elektrokimyasal olarak nötr (yüksüz) duruma geleceklerdir. Böylece, daha fazla kimyasal reaksi­yon oluşmayacaktır. Bu durumda, akünün boşal­dığı söylenir (halk tabiri ile “öldü” veya “boş” denilir).
Kaynak: Toyota Eğitim Kitabı “Elektriğin Temelleri”Bölüm 14 ve Step 2 kitabından derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑