Teknik Bilgiler

Published on Mayıs 19th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

95 oktanlı benzin kullanılması gereken benzinli bir otomobilde 91 oktan benzin kullanılırsa ne olur?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sadece kurşunsuz süper benzin kullanın, Avrupa EN 228 normlarına uygun, en az 95 RON (Araştırma Oktan Sayısı-Research Octane Number)/85 MON (Motor Oktan Sayısı-Motor Octane Number). Aksi takdirde motor gücünü olumsuz şekilde etkileyebilir veya motora hasar verebilirsiniz.

Tavsiye edilen yakıt bulunamıyorsa geçici olarak kurşunsuz normal benzin 91 RON/82,5 MON kullanabilir. Bu nedenle aracın performansı azalıp, benzin tüketimi artabilir. Düşük oktanlı yakıt kullanıldığında tam gazlı sürüşlerden kaçınılmalıdır. Bazı ülkelerde benzin kalitesi düşük olabilir ve böylece emme supaplarında kurumlaşma meydana gelebilir. Bu durumlarda ilgili firmanın satış sonrası ile görüşülerek, benzine tavsiye edilen katkı maddesi karıştırılmalıdır. Bu durumda ilgili kabın üzerinde belirtilen hatırlatmaları ve karışım oranları dikkate alınmalıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑