Oto Haber no image

Published on Haziran 26th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yüksek hız ve dikkat eksikliği kazalara davetiye çıkarıyor…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Uzmanlar yaşanan trafik kazaları ile havanın en sıcak olduğu saatlerinin aynı saatler olduğunu belirterek yaz aylarında yaşanan sıvı kaybının dikkat eksikliğine neden olduğunu söyledi.
Sıvı kaybının vücuttaki tuz ve mineral oranını düşürdüğünü ve bunun dikkat eksikliğine neden olduğunu söyleyen Bolu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Özcan, bu durumdan en fazla sürücülerin olumsuz etkilendiğini söyledi. Sıvı kaybı arttıkça vücuttaki tuz ve mineral oranının düştüğünü belirten Özcan, “Bu oranlar düştükçe kişi de dikkat eksikliği yaşanıyor.” dedi. Mineral eksikliğinin en büyük etkisinin beyin hücreleri üzerinde olduğunu belirterek beyin hücrelerindeki bu zayıflama ve şişme nedeniyle kişi de dikkat eksikliği ve uyku halinin ortaya çıktığını belirti. Bunun kişide istenmeyen davranışlara neden olduğunu söyleyen Mustafa Özcan, “Bunların en başında da direksiyon sallayan sürücüler gelmektedir. Yaşanan kazalar da ki artışta bunu ortaya çıkarıyor.” diye konuştu.
“Kazaların meydana geldiği saatler havanın en sıcak olduğu saatlerle aynı”
Son aylarda özellikle de haziran ayı içerisinde trafik kazalarıyla çok sık karşılaşmaya başladığımızı söyleyen Özcan kritik saatler olan on bir ile on beş arasında zorunlu haller dışında sıcak ve güneşli ortama vatandaşların çıkmamasını tavsiye etti. Zorunlu haller olduğu taktirde ise tuz ve mineral takviyesi alınmasını öneren Özcan, bol soda gibi içeceklerin içilmesi gerektiğini söyledi. Nisan ayından itibaren istatistiklere bakıldığında trafik kazalarında gözle görülür bir artışın yaşandığını ve 19 günlük süre içerisinde haziran ayı boyunca müdahale edilen 72 kaza da toplam 120 yaralının hastanelere taşındığını söyleyen Özcan, “Bu kazaların meydana geliş saatleri de bizim zorunlu olmadığı müddetçe sokağa çıkılmaması gerektiğini söylediğimiz saatlerle aynı.” dedi.
“Ulaşım sıkıntımız yok”
Kazalara ulaşım noktasında her hangi bir sıkıntı yaşanmadığını vurgulayan Özcan yaşanan trafik kazalarına anında müdahale ettiklerini söyledi. Kışın olumsuz hava şartları ve soğuk hava nedeniyle vatandaşların daha dikkatli olduğunu söyledi. Yazın sürate dayalı kazalar meydana geldiği için trafik kazalarının yaralanmalı olduğunu belirten Mustafa Özcan, “Aldığımız istatistiklerde gerçeği gözler önüne seriyor.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: CİHAN, haber7

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑