Oto Haber

Published on Ekim 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yerli otomobilde uluslararası arayışlar

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Almanya’nın Kiel kentinde düzenlenen Global Ekonomik Sempozyum’un dönüşünde yerli oto ile ilgili soruları yanıtladı. Babacan’ın dikkat çektiği konular şöyle:
Türk malı otomobilde sadece iç pazarımız için düşünmenin çok gerçekçi olmayacağını belirten Babacan “Yerli otomobil için uluslararası bir kanal daha iyidir” dedi.
KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un önceki gün TÜSİAD toplantısında yerli otomobil için yabancı ortağı FIAT ile görüşme yaptığını açıklaması üzerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, bu konuda uluslararası bağlantının iyi olacağını söyledi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Almanya’nın Kiel kentinde düzenlenen Global Ekonomik Sempozyum’a gidiş ve dönüş yolunda son ayların en önemli gündem maddelerinden yerli otomobil üretimi konusunda görüşlerini aktardı.
Önemli olan marka oluşturmak
Yerli otomobil başta olmak üzere birçok üründe yürütülen teşvik çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Babacan “Yatırılan sermayenin heba olmaması gerek. Türk özel sektörünün yerli otomobili yapacak gücü var. Ancak, kimse bir tek milyon dolarını bile sokağa atmaya kalkmaz.
İncelenir, olabilirliğine göre yola çıkılır” dedi. Mustafa Koç’un, ‘ortağımızla görüşüyoruz, üstümüze düşeni yaparız’ açıklamalarıyla ilgili Babacan, Malezyalı Proton örneğini verdi:
“Proton’un temelinde Toyota vardır. Zamanla Proton, Malezya’nın markası olarak dünyada kendine yer açmıştır. Bizde de Türk malı otomobil üretmek için milyar dolarlık sıfırdan yatırıma gerek yoktur.
Koç örneğinden yola çıkarsak, Tofaş’ın fabrikasından çıkan Fiat markalarının yanında bir de Türk markası üretilse ne zararı olur? Türk malı otomobili sadece kendi iç pazarımız için düşünmek çok da gerçekçi olmaz. O zaman kendi kendimize oynamak gibi bir durum ortaya çıkar ki, bu doğru olmaz.
Türk malı otomobil için uluslararası bir kanal her zaman için daha iyidir.” Babacan, yerli oto üretiminde çok daha ucuza dışarıdan alınabilecek parçaların da ithal edilebileceğini söyledi. Babacan “İşin püf noktası, katma değer eşittir marka” dedi.
Star, haber7

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑