Oto Haber

Published on Aralık 25th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yerli oto onur ve gurur meselesi

Hyundai Assan Yurtiçi Satış, Satış Sonrası ve Pazarlama Genel Müdürü Ümit Karaarslan, Türkiye’de yapılacak olan yerli otomobile ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, yerli otomobilin orta vadede cari açığa birtakım önlemler açısından bir ihtiyaç olduğunu, önemli olan konunun yerli otomobilin altyapısı ile yan sanayisinin birlikte Türkiye’de yapılması olduğunu anlattı.

Yerli otomobilin Türkiye’de yapılmasının ihtiyaçtan öte, bir ”onur” ve ”gurur” meselesi olduğunu vurgulayan Karaarslan, olaya bu açıdan da bakılması gerektiğini kaydetti.  Karaarslan, yerli otomobili yaparken, 5-10 yıl sonrasının da düşünülüp, o zamanda oluşabilecek tüketici taleplerinin de dikkate alınması gerektiğini belirterek, şimdi her üreticinin bu inovasyonu yaptığını, yerli otomobilin de tasarlanırken bu inovasyonun göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Ümit Karaarslan, Hyundai’nin Türkiye’ye yapmayı planladığı yatırımı da anımsatarak, bu yatırım konusunda hala karar aşamasında olunduğunu, yapılacak yatırımla Türkiye’ne üretim kapasitesinin iki katına çıkacağını, bu konudaki gelişmeleri heyecanla beklediklerini kaydetti.  Karaarslan, bu yatırımla birlikte minimum 800 ile bin kişi arasında yeni istihdam gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.  AA, Habertürk

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑