Oto Haber

Published on Haziran 24th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni Peugeot 308 Türkiye pazarında

Yeni Peugeot 308, Peugeot’nun yeni marka kimliğini sergileyen çizgilere bürünürken, yenilikçi mikro-hibrid e-HDi teknolojisinden yararlanıyor ve %15’e varan yakıt tasarrufu dolayısıyla kullanım maliyeti tasarrufu sunuyor. Access ve Active donanım seviyelerine sahip olan ve 5 motor seçeneği ile farklı vites kutusu kombinasyon olanakları sunan Yeni Peugeot 308, 38 bin 500 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlar ile Türkiye pazarına sunuldu. Yeni Peugeot 308 ile e-HDi teknolojisini hem manuel hem de Auto6R vites kutusu seçenekleri ile sunan ilk ve tek marka olan Peugeot, standart olarak sunulan ESP donanımı ile de farklılığını ortaya koyuyor. Yeni Peugeot 308’in stili LED’li farları ile ön plana çıkıyor.

Peugeot 308, yeni çizgileriyle Peugeot markasının yeni stil kodlarını sergiliyor. LED’li ön farlarının simgelediği gibi daha teknolojik bir zarafete doğru değişim gösteren Yeni Peugeot 308, genlerinde her zaman var olan dinamizm ve heyecanı ön plana çıkarıyor.

Yeni Peugeot 308 otomobilde üst düzey keyif ve konfor sunuyor. İç mekandaki genişliğin yanında, yüksek üretim kalitesi ile üst gam seviyesine ulaşılıyor. Yeni Peugeot 308 yolcuları panoramik cam tavan sayesinde “güneşli”bir iç mekandan yararlanabiliyorlar. Panoramik cam tavan toplam camlı yüzeyin 4,86 m²’ye çıkmasına yol açıyor.

Zengin ekipman seviyesi

Yeni Peugeot 308, Access ve Active olmak üzere 2 farklı donanım seviyesi ile 38 bin 500 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlar ile Türkiye pazarına sunuldu. Access donanım seviyesinde ESP, yokuşta geri kaymayı önleyici sistem Hill Holder, ABS, elektronik fren gücü dağıtım sistemi EBD, acil fren yardım sistemi AFU, sürücü ve yolcu ön ve yan hava yastıkları, hız sabitleme ve sınırlandırma sistemi cruise control, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, yükseklik ve derinlik ayarlı, elektro-hidrolik takviyeli direksiyon, klima, direksiyondan kumanda kollu Radyo CD MP3, ön sis farları ve Energy Saver düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler standart olarak yer alıyor. Bluetooth handsfree telefon kiti, USB bağlantısı, hazneli ön kol dayama bölümünden oluşan WIP Bluetooth Paketi, 16″alüminyum jantlar ile arka park yardım sistemi ise opsiyonel olarak sunuluyor.

Active donanım seviyesinde, Access donanım seviyesinde yer alan ekipmanlara ek olarak ön ve arka yolcular için perde hava yastıkları, LED gündüz farları, ön ve arka park yardım sistemi, panoramik cam tavan ve elektrikli tavan perdesi, 16″alüminyum jantlar, Bluetooth handsfree telefon kiti, USB bağlantısı otomatik yanan farlar, follow me home refakatçi aydınlatma sistemi, yağmur sensörü, hazneli ön ve arka kol dayama, otomatik klima standart olarak yer alıyor. Bi-Xenon viraj yönlendirmeli farlar ve far yıkama sisteminden oluşan Xenon paketi ise tek opsiyon olarak sunuluyor.

%15’e varan yakıt tasarrufu

Peugeot 308, sürüş özellikleri ve sürüş keyfi anlamında liderliğini sürdürürken çevre etkinliği konusunda da referans olmayı hedefliyor. CO2 salımlarının azaltılması Yeni Peugeot 308 projesinin başlıca amaçlarından biri oldu. Araçta yakıt tüketimini etkileyen tüm etkenler de optimize edildi. Bunun için araç ağırlığı ortalama 25 kg azaltıldı, yuvarlanma direnci ultra düşük 16″ lastikler kullanıldı, alternatörün çalışması optimize edildi, hidrolik direksiyon (GEP) kontrolü iyileştirildi, yakıt tüketimine etki eden en önemli unsurlardan hava sürtünme katsayısı 0,28 Cx ile segment rekoru bir seviyeye getirildi ve e-HDi mikro-hibrid teknolojisi kullanıldı.

Peugeot 508’den sonra, Yeni Peugeot 308’in 1.6 l HDi 112 hp Euro 5 versiyonunda yenilikçi mikro-hibrid e-HDi teknolojisi ile son nesil STOP & START sistemi ilk kez kullanılıyor. “Gam kalbinde”konumlanan bir motor seçeneğinde bu yenilikler, maksimum sürüş keyfi için segmentte bir ilk olan Auto6R ve manuel vites kutulu iki farklı versiyonda sunuluyor.

e-HDi sistemi, şehir içinde yakıt tüketiminin %15 azaltılması, standart karma parkurda CO2 emisyonlarının 5 g/km düşürülmesi, takviyeli marş motorlu bir STOP & START‘a kıyasla motorun %40 daha hızlı yeniden çalıştırılması (400 ms) (alternatör tahrikli STOP & START), manuel bir vites kutusu ile 20 km/s hızdan itibaren motorun durdurulması (Auto6R ile 8 km/s) ve STOP & START kullanım keyfinin artırılması (çalışma sessizliği, titreşim olmaması) gibi çok önemli avantajlar sağlıyor.

Geniş motor yelpazesi

CO2 emisyonlarını azami ölçüde azaltmak üzere, ister benzinli (VTi veya THP motorlar) ister dizel versiyonlar (yeni HDi Euro 5 motorları) sözkonusu olsun Yeni 308 en son nesil motorlarla donatıldı. Mevcut 5 motor ile sunulan manuel, Auto6R, otomatik olmak üzere farklı vites kutusu kombinasyon olanakları her müşteriye kendisine en çok uyan versiyonu seçme imkanı sağlıyor. Yeni Peugeot 308, Euro5 normlarına sahip 1.6 l VTi 120 hp (manuel ve otomatik), 1.6 l THP 156 hp (manuel ve otomatik) ve 1.6 l THP 200 hp (manuel GTi) olmak üzere 3 benzinli ve 1.6 l HDi FAP 92 hp (manuel), 1.6 l e-HDi FAP 112 hp (manuel ve Auto6R) olmak üzere 2 dizel motor seçeneği ile sunuluyor.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑