Oto Haber

Published on Temmuz 19th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Volvo kendi pazarını ikiye katlamak istiyor

Güvenliği ve güvenilirliğiyle şöhret kazanan Volvo kullanıcı dostu konfora ve lüks özellikler de ekleyerek daha geniş bir kesime, özellikle Çinli müşterilere hitap etmek istiyor.
Şirketin hedefi satışları iki kattan fazla arttırarak 800.000 araca çıkararak Alman üst sınıf lideri BMW, Audi ve Mercedes-Benz’e meydan okumak.
İmajdaki bu kaymaya CEO Stefan Jacoby önayak oldu. Eski VW yöneticisini Zheijang, Geely Volvo’yu geçen Ağustos ayında yaklaşık 1,5 milyar dolara Ford’dan satın aldıktan sonra göreve getirmişti.
53 yaşındaki CEO otomotiv endüstrisinin genelinde güvenlik alanında kaydedilen ilerlemelerin, Volvo’nun şöhretinin değerini azalttığını tespit etti.
İmajının bu şekilde demode olması, önemli bir pazar olan ABD’de, Volvo’nun birçok Amerikalı için bir seçenek olmaktan çıkmasına neden olmuş. San Diego’daki Strategic Vision araştırma şirketinin otomotiv biriminin başkanı Alexander Edwards, ABD’li otomobil alıcılarının sadece yüzde 15’inin Volvo almayı göz önünde bulundurduğunu, bu rakamın Toyota Motor Corp.’un Lexus markası için yüzde 22, BMW için ise yüzde 21 olduğunu söyledi. Edwards yine de markanın pazarlamasını iyileştirirse büyük bir potansiyele sahip olduğunu, çünkü tüketicilerin markaya güvendiklerini sözlerine ekledi.
Kaynak: NTV’den alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Volvo güvenlikten fazlasını istiyor” haberinden alınmıştır (18/07/2011).

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑