Oto Haber

Published on Eylül 29th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Volkswagen Jetta 1.6 dizel için bir yıl sonraya gün veriliyor

Doğuş Otomotiv’in Meksika’dan ithal ettiği Volkswagen Jetta’nın 1.6 dizel modeli için müşteriye 2012’nin sonuna gün veriliyor.

Bazı müşteriler, tarihi öne almak için hatırı sayılır kişileri ‘aracı’ yapıyor. Birinci eldeki sıkışıklık ikinci el fiyatına da 3-5 bin TL’lik zam olarak yansıyor.
Otomotiv pazarında yılın ilk 6 ayında yaşanan yoğun talep Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerin etkisiyle temmuzdan itibaren yavaşlamaya yol açtı. Ağustos ayında temmuza göre 5 bine yakın kayıpla toplam satışlar 58,3 bin civarına geriledi. Eylülde ise pazarın 50 binler düzeyine inmesi bekleniyor. Sektör uzmanları, ağustos ve eylül ayındaki düşüşte 2012 model yılı için geçerli olan 1 Ağustos ve sonrası üretim şartının etkili olduğunu belirtirken ‘birçok ithal model için tedarik sorunu yaşandığını, müşterinin bu yüzden bayilerden uzaklaştığını’ kaydediyor. Başarılı bayiler ise bu dönemde elde bulunan 2011 model araçları indirim kampanyalarıyla birlikte tüketiciyle buluşturdu. Peki ekim ayına birkaç gün kala bugün bayilerde durum ne? Önümüzdeki 3 ay sektör açısından nasıl geçecek?

Türkiye’de sattığı otomobili Almanya, İspanya, Japonya, Fransa ya da Güney Kore’den tedarik edenler için artık bir buçuk-iki aylık ulaşım süresi dolduğundan birçok bayinin ‘araç üretildi yola çıktı henüz gemide geliyor’ gibi mazeretleri ortadan kalkmış durumda. Düşen talebin de etkisiyle otomobil müşterisi bayide istediği modeli kolayca bulabileceği bir döneme girdi. Sektör yöneticileri yıl sonuna kadar ürün tedariki konusunda ciddi bir sorun olmayacağını aksine Avrupa’da devam eden daralmanın bu durumu kolaylaştıracağını kaydediyor. Mercedes, Ford, Toyota, Citroen, Peugeot, Kia, Subaru, Suzuki gibi birçok marka ürün tedariki konusunda sıkıntı yaşamadığını açıklarken Doğuş Otomotiv, bir yıla yakın bir süredir satılan yeni Jetta için 2012 yılı Mayıs ayına ancak gün verebiliyor.

Şirket özellikle dizel motor ve otomatik şanzıman birleşimi olan Jetta TDİ DSG modelini ancak söz konusu tarihlerde müşteriye teslim edebiliyor. Doğuş Otomotiv yönetimi, Meksika’da üretilen modele talep yoğunluğu olduğunu, 8 aylık süreçte 9 bin 628 adet satılan Jetta için bizzat kendilerini arayıp teslim tarihini bir-iki ay öne çekmeye çalışanlar bulunduğunu belirtiyor. Bireysel satın almaların yanı sıra şirket filoları için de ön plana çıkan Jetta, C sınıfı sedan modeller arasında satışlarda Renault Fluence ve Toyota Corolla’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Jetta kadar olmasa da bazı markalarda dizel motor ve otomatik şanzıman birleşimi versiyonlar için bir iki ay beklemek gerekebiliyor. Bir de Ferrari’nin yeni modeli 458 Spider aralık ayında ancak teslim edilirken İnfiniti’nin de FX50 modeli 4 ay gibi bir teslimat süresi veriyor. Bazı lüks modellerde renk ve donanım siparişlerine göre üretim yapıldığından 4-5 aylık bekleme süresi normal karşılanıyor.

Otomotiv sektörü, yılın ilk altı ayında ortaya çıkan yüksek satışların katkısıyla ikinci yarıda azalan satışlara rağmen yıl sonu 850 binlik beklentilerini koruyor.

Zaman, haber7

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑