Oto Haber

Published on Haziran 21st, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkiye’nin üretim gücü fazlasıyla var!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ekonomimizin büyümesi ve daha sağlam yere basabilmesi için dışa bağımlılıktan kurtulmamız, yeni ürün ve Pazar arayışına girmemiz gerekliliği her defasında tekrarlanıyor. Bu doğrultuda Anadolu Kaplanları üzerlerine düşen görevi layığıyla yerine getirmeye çalışıyor.

Türkiye’nin ilk turboşarj sistemi üreticisi Saffer Turbocharger Yönetim Kurulu Üyesi Recep Keleş, üreticilerin sorunsuz şekilde büyümelerinde yeni ürün ve pazar araştırmasının önemine değindi. Recep Keleş” Günümüz Türkiye’si ithal edilen hemen her türlü ürünü üretebilecek kapasiteye sahip. Gerek devlet destekleri gerek milletimizin girişimci ruhu ve kıvrak zekâsı bizi üretimde daha ileriye taşıyabilir.”

Recep Keleş ar-ge çalışmalarına önem veren şirketlerin Türkiye ekonomisine nasıl katkıda bulunduğunu da açıklıyor.

%20 Yakıt Tasarrufu Mümkün

“Mesela bir otomobil motorundan alınabilecek gücü artırmanın en iyi yolu silindirlere gönderilecek yakıt ve hava karışımının artırılması ile olur. Bu da iki şekilde yapılabilir; motor hacmini arttırmak veya Turboşarj kullanmaktır. Motor hacmini artırarak hava-yakıt oranınıyükseltmek mümkündür. Fakat bu; alacağınız daha fazla güç, kaybedeceğiniz daha fazla yakıt yani daha fazla para anlamına gelir. Saffer Turboşarj’da durum böyle değildir. Konya’da ürettiğimiz Turboşarjlar, egzoz gazından aldığı basınç ile çalışır. Saffer Turboşarj motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek, yani zorla doldurum yaptırarak daha küçük hacimli motordan daha yüksek güç alınmasını sağlatan, hareketini egzoz gazının dışarı çıkma basıncından alan bir çeşit pompadır. Bu sayede motor silindirine önemli ölçüde artan bir hava girişi sağlanır. Bu da daha az yakıtla daha çok patlama gerçekleştirir.”

Recep Keleşsektörle alakalı çarpıcı verilerle sözlerine devam ediyor.

“Ülkemizde 2012 yılının ilk 6 ayında 283.425 adedi otomobil, 281.292 adedi ticari araç, 26.543 adedi traktör olmak üzere toplam 591.260 araç üretilmiştir. 2012 yılının ilk 6 ayında otomobil ihracatı toplam 221.579 adet olarak kayıtlara geçerken, ticari araç ihracatı % 7 oranında azalarak 171.973 adet, traktör ihracatı ise %136 artışla 8.261 adet olarak gerçekleşmiştir. Haziran ayında, otomotiv ana sanayi ihracatı 928 milyon USD, Otomotiv Yan Sanayi ihracatı ise 677 milyon USD seviyesinde gerçekleşmiştir. 2012 yılının ilk 6 ayında ise ana sanayi ihracatıgeçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 6 oranında azalarak 5 milyar 720 milyon USD’ye gerilerken, yan sanayi ihracatı ise yüzde 3 oranında artarak 4 milyar 310 milyon USD seviyesine ulaşmıştır. Bu dönemde yan sanayi, toplam ihracattan yüzde 43 oranında pay almıştır. Bu verilere bakıp iyi iş çıkarmışız diyemeyiz. Biz sadece kendi ürettiklerimizi biliyoruz. Daha üretemediğimiz binlerce çeşit varken bu veriler ışığında nerede eksik kaldık, daha neler yapabiliriz diye araştırmalı, çabalamalıyız.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑