Oto Haber no image

Published on Haziran 13th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Trafik sorununun çözümü için umut gençlerde…

Türkiye Yol Güvenliği Projeleri Yarışmasında Dünya Üçüncüsü Oldu.

Renault’nun, Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği İçin Küresel Eylem 10 Yılı çerçevesinde düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz isimli uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil eden Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi üçüncülük ödülünü kazandı.12 ülkenin katıldığı yarışmada Hindistan birinci, Slovenya ikinci oldu.

Türkiye ayağını, Renault Mais, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve Total Oil Türkiye’nin birlikte düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Uluslararası Yarışması, tüm dünyada ve Türkiye’de liselileri yakın çevrelerindeki ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü  için harekete geçirdi. Birbirinden ilginç projeler arasından ‘Küçüklerin Gözünden Büyüklerin Dünyası’adlı projesiyle Türkiye birincisi olan Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi, 10 C sınıfı öğrencileri Türkiye’yi Fransa’da yapılan uluslararası finalde temsil etti.

Üç kıtadan 12 ülkenin birincilerinden oluşan 150 genç ve çocuğun katıldığı uluslararası final 8 Haziran Cuma günü Fransa’nın başkenti Paris’te La Villette Bilim ve Sanayi Kompleksinde gerçekleşti. Finalde Avusturya, Bulgaristan, Estonya, Fransa, İsviçre, Polonya, Portekiz, Slovenya, Türkiye, Hindistan, Hırvatistan ve Fas’tan gelen gençlerin projeleri yarıştı. Uluslararası gazeteciler ile yol güvenliği uzmanlarından oluşan final jürisi Türkiyeli liselilerin projesini 3’üncülük ödülüne layık gördü. Hindistan birinci olurken, Slovenya da ikincilik ödülünü aldı.  

Gençlerden yol güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım alanında çevrelerindeki sorunları iyileştirecek projeler tasarlamalarını ve hayata geçirmelerini isteyen Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Uluslararası Yarışmasının en önemli prensibi, proje ve uygulamaların A’dan Z’ye öğrenciler tarafından gerçekleştirilmesi. Yarışmaya katılan öğrenciler,  okul, mahalle ya da ilçelerinde yol güvenliği konusunda somut ve belirgin bir sorun tanımlayıp, onu iyileştirmek üzere harekete geçtiler. Yarışma Birleşmiş Milletler tarafından geçen yıl başlatılan ve Renault’nun da ortak olduğu Yol Güvenliği için Eylem On Yılı hedeflerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan program Birleşmiş Milletlerin çağrısını izleyerek gençlerin, yenilikçi fikir ve eylemler ortaya koyarak yol güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorunlarına sahip çıkmalarını hedefliyor. Gençleri bu konuda uluslararası bir eylem ağı oluşturmaya teşvik ediyor.

Türkiye’ye üçüncülük getiren projede, Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi öğrencileri anaokulu çocukları için bir yol güvenliği eğitim sınıfı tasarlayıp hayata geçirerek 100’den fazla küçüğü eğittiler. Bu amaçla çok renkli bina, yol, trafik ışığı ve araba maketleri hazırlayarak anaokulu çocukları için canlı, eğlenceli bir oyun ve öğrenme ortamı yarattılar. Şarkılar ve oyunlar başta olmak üzere çok sayıda eğitim aracı hazırladılar. Türkiye’deki yarışma jürisine katılan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, liselilerin hazırladığı bu eğitim sınıfının yeni eğitim yılında bütün anaokullarında model olarak uygulanabilecek nitelikte olduğunu belirtti. Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi öğrencileri bu sürdürülebilir projeleriyle yol güvenliği sorununun çözümüne katkı yaptıkları gibi, hem Türkiye birinciliğinin, hem de Dünya üçüncülüğünün gururunu yaşadılar.

Okullarını Türkiye ve Fransa’da temsil eden Kübra Işıl Sevinç, Gülnihal Budak ve Sindy Talita Gülçe proje ve yarışma izlenimlerini şu sözlerle anlattılar:

Proje fikrini bulmak için okulumuzda 150 öğrenciye anket uyguladık. Anket sonuçlarını izleyerek en küçüklere, yani anaokuluna yönelik bir çalışma yapmaya karar verdik. Hedefimiz, ana sınıfındaki küçüklerimize kalıcı bir hediye bırakmak ve onları eğlendirerek yol güvenliği bilincini en erken yaşta kazandırmaktı. Projenin kazandığı ödüller elbette gurur verdi ama daha da önemlisi bu yarışma sayesinde çabalarımızın hayati değişiklikler yaratabileceğini gördük. Topluma yapacağımız katkıları ve kendi gücümüzü önemsemeyi öğrendik. Bütün liseli arkadaşlarımızın bu deneyimi yaşamasını dileriz”     

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise yarışama hakkında şöyle konuştu:

“10 yıldır sürdürdüğümüz Sokakta İlk Adımlar Yol Güvenliği Eğitim Projesiyle, Türkiyede 8 yaşındaki 1 milyon 200 bin çocuğumuza trafikte kendilerini korumayı öğrettik. Renault olarak  Herkes için Güvenlik ve Ulaşım programı kapsamında ise tüm dünyada 10 milyonun üzerindeki öğrenciyi yol ve trafik güvenliği konusunda eğittik. Ortağı olduğumuz Birleşmiş Milletler programı çerçevesinde bu yıl Türkiye’de ehliyet ve sorumluluk alma yaşına yaklaşan liselilere yöneldik. Bu defa amacımız liselilere yol güvenliği eğitimi vermekten çok, onları yol güvenliği,  sürdürülebilir ulaşım ve çevre  sorunlarına sahip çıkmaları ve yakın çevrelerinde bu konuda bir fark yaratmaları konusunda teşvik etmek.  Bu bir anlamda demokratik vatandaşlık ve katılımcılık eğitimi. Gençlerin kendilerine gerçek ve tam bir inisiyatif verildiği zaman son derece yaratıcı olabileceğini ve aynı zamanda sorumluk üstlenebileceğini bu yarışma bize çok net bir şekilde gösterdi. Gençlerin heyecanı ve nitelikli projeleri  ülkemizde trafik sorununun çözülmesine ilişkin umutlarımızı da arttırdı.”

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑