Oto Haber no image

Published on Haziran 29th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Toyota bir kez daha dünyanın en çevreci markası seçildi…

Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından gerçekleştirilen “En İyi Küresel Yeşil Markalar” (Best Global Green Brands) raporunda bu yıl da dünyanın en çevreci markası seçilerek birinciliğini korudu. Global pazarlarda firmaların gerçekleştirdikleri çevresel uygulamaların gözlemlenerek kamu algısıyla karşılaştırıldığı rapor, Toyota’nın çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önemi bir kez daha ortaya koydu.

Çevreci teknolojiler geliştirmenin yanısıra operasyonlarını da doğa ile uyumlu bir şekilde  yürütme çabasını 40 yılı aşkın bir zamandır sürdüren Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından bu yıl da dünyanın en çevreci markası şeçilerek zirvedeki yerini korudu.  Bir kez daha dünyanın en çevreci markası olarak seçilen Toyota’nın çevreyi öncelikli yönetim modeli olarak alma konusunda örnek ve öncü olduğunun belirtildiği raporda, markanın çevreci yaklaşımlarını toplumla anlamlı bir şekilde paylaşabildiği de kaydedildi. Dünyanın önde gelen markalarının çevresel uygulamalarının kamu üzerinde yarattığı algının ölçümlenmesiyle hazırlanan raporda Toyota’nıntam hibrit teknolojisine sahip Prius modelinin seri üretime geçişinin 15.yılında çok dikkat çekici bir yaygınlık kazanmasının önemine değinildi.

Sürdürülebilirlik algısını çevresel performans bilgileri ile birleştiren Best Global Green Brands (En iyi global yeşil markalar) raporu, tam hibrit teknolojisinin Toyota’nın güçlü çevreci performansına önemli katkı yapmayı sürdürdüğünü de gösterdi. Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili Prius’un yaratıcısı Toyota,  dünya çapında 4 milyon adedi aşan hibrit araç satışı gerçekleştirirken, bu satışların 430 bini Avrupa’lı müşterilerin tercihiyle gerçekleştirildi. Avrupa’daki tam hibrit araç satışları yüzde 10 oranında olan Toyota, 2012 yılında bu oranı yüzde 14’e yükseltme hedefi de belirledi. Yakın gelecekte tüm modellerinin hibrit versiyonunu üretmeyi de hedefleyen Toyota, Yaris Hybrid ile  B segmentinde yeni bir dönemin öncülüğünü üstlendi. Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı raporunda, 15 yıldır seri olarak üretilen Prius, 7 kişilik Prius+ ve Prius Plug-in Hybrid ile Toyota’nın üstün eko-araç üretme konusundaki kararlılığına da ayrıca dikkat çekildi.

Toyota, karbon emisyonlarının azaltılmasını amaçlayan üretim yaklaşımı ile birlikte ayrıca yeniden kullanım ve geri kazanım yoluyla doğal kaynakların korunmasına yönelik çalışmalarını da büyük kararlılık içinde sürdürüyor.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑